Ana Sayfa Eğitim YÖK Atlas nedir, nasıl kullanılır

YÖK Atlas nedir, nasıl kullanılır

81
0

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavının açıklanması üzerine tercih dönemine giren adaylar doğru tercihi yapabilmek için araştırma yapmaya başladı.

Binlerce adayın girdiği, 27-28 Haziran tarihlerinde yapılan Yüksek Öğretim Kurumları Sınav (YKS) sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih dönemi geliyor. Verdiği emeklerin karşılığını almak için çaba gösteren adaylar, doğru tercihi yapabilmek için YÖK Atlas ile ilgili araştırmalara başladı.


YÖK Atlas nedir
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün tarafından, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) tercihlerinin 6-14 Ağustos’ta alınacağını bildirilirken, adaylar da tercih konusunda araştırma yapmaya başladı. YÖK Atlas yazılımı, üniversite adaylarının tercihlerini yapmasında yardımcı olması için geliştirilmiş güvenilir bir kaynak olarak biliniyor. Adaylara ön lisans ve lisans tercihlerini yapmasına kılavuz olması için YÖK tarafından YÖK Atlas adlı bir tercih programı geliştirildi. YÖK’ün öğrencilerin hizmetine sunduğu YÖK Atlas tercih robotu sayesinde adaylar, üniversite tercihlerine dair ayrıntılı bilgiye ulaşabiliyor. YÖK Atlas tercih sihirbazı ile önceki senelerin lisans ve ön lisans taban puanları, başarı sıralamaları ve kontenjan durumlar görüntülenebiliyor.


YÖK Atlas nasıl kullanılır
Tercih heyecanı saran adaylar için geliştirilen YÖK Atlas platformu seçkin ve güvenilir referans olmakla beraber aynı zamanda kullanımı çok basittir. Tercih yapacak olan binlerce adayın Yükseköğretim Program Atlas’ı olarak da bilinen YÖK Atlas resmi internet sitesine girerek izlemeleri gerek yol ise şöyle:

* “Üniversite Seç” kutucuğuna üniversite ismi girerek, o üniversitedeki lisans programlarının listesini görebilirsiniz. Detayları görmek için programın üstüne tıklayabilirsiniz. * “Program Seç” kutucuğuna ilgi duyduğunuz programı (mesleği) girdiğinizde, bu isimli programların bulunduğu üniversiteleri görebilirsiniz. Detaylarını görmek istediğiniz program için üniversitesinin üzerini tıklayabilirsiniz.YÖK Atlas tercih robotunda; 4 yılın taban başarı sıraları, şehre, üniversite türüne, burs oranlarına, öğretim türüne erişim sağlanıyor. Merak eden adaylar için https://yokatlas.yok.gov.tr/lisans-anasayfa.php adresinden ”Puan Türü Seçin” alanından sonra ayrıntılara erişme sağlanıyor.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz