Ana Sayfa Eğitim YKS tercih dönemi için geri sayım başladı

YKS tercih dönemi için geri sayım başladı

74
0

Sabahın erken saatlerinde açıklanan YKS sonuçları sonrası, üniversite adayları için yeni dönem başlıyor.

Yaklaşık 2.5 milyon kişinin girdiği Yüksek Öğretim Kurumları Sınav (YKS) sonuçlarının açıklanmasıyla, üniversite hayaline bir adım daha yaklaşan adaylar için tercih dönemi başlıyor. Resmi internet sitesi üzerinden sonuçları açıklayan Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), adaylar için tercih kılavuzu yayınlayacağını duyurarak, adaylara uyarılarda bulundu.


Tercih dönemi başlıyor
Üniversite hayaline bir adım daha yaklaşan adaylar zorlu sınav sürecini geride bırakarak yeni bir döneme giriyor. Zorlu bir sınav sürecinin ardından, binlerce adayın girdiği YKS sonuçlarının açıklanmasıyla tercih yapacak olan adaylar için ÖSYM tarafından duyuru yapıldı. Tercih döneminde her hangi bir sorunla karşılaşmak istemeyen öğrenciler için tercih kılavuzu yayınlayacak olan ÖSYM adaylara bazı uyarılarda bulundu. Adayların YKS sonuçlarına, “sonuc.osym.gov.tr” adresinden öğrenilebileceğini ifade eden Aygün, tercihlerin ise 6-14 Ağustos’ta yapılacağını belirtti.


Üniversite taban puanları ve kontenjanları
Tercih kılavuzu, 21 Temmuz’da ÖSYM tarafından ön bilgi verme amaçlı adaylar ve diğer ilgililer için paylaşılmıştı. 24 Temmuz’a kadar sitede ön bilgi vermek amacıyla yayımlanan, adayların tercihlerini belirlemeden önce tercih süresi içinde ÖSYM’nin internet adresinden yeniden yayımlanacak 2020-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir. Asıl kılavuz ÖSYM tarafından tercih süresi öncesinde erişime açılacaktır.


Halis Aygün, sonuçların tüm adaylara ve ailelerine hayırlı olmasını dilerken, öte yandan sonuçlar ÖSYM takvimine göre 1 gün önce açıklanmış oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz