Ana Sayfa Gündem Yine gündemde: İstanbul Sözleşmesi

Yine gündemde: İstanbul Sözleşmesi

84
0

Muğla’da vahşice katledilen Pınar Gültekin’in ardından insanların, en çok da kadınların gündeme taşıdığı konu İstanbul sözleşmesi oldu.

Şiddetle mücadele kapsamında kabul gören ve uluslararası bir mukavele olan İstanbul sözleşmesi, Türkiye’de istikrarlı bir şekilde devam eden kadın cinayetlerine son verebilmek adına yeniden gündeme getirildi.

‘Kadınlara yönelik her türlü şiddetin önlenmesi’
Geçtiğimiz günlerde canice katledilen Pınar Gültekin’in ardından yeniden gündeme gelen İstanbul Sözleşmesi şiddetle mücadele kapsamında belirli politikalar içeren bir mukaveledir. Kadına karşı şiddet ve aile içi şiddet konularında temel standartları ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen uluslararası İstanbul Sözleşmesi, 2019’un mart ayında 33 devlet ve Avrupa Birliği tarafından kabul edilmiş ve onaylanmıştır. İlk imzacısı Türkiye olan İstanbul sözleşmesinin en önemli özelliği,  biyolojik veya hukuki, ailevi bağ olup olmadığına bakılmaksızın ev içi şiddetin ve kadınlara yönelik her türlü şiddetin önlenmesine dair maddeleri kapsıyor. Kadın ve erkek ayrımcılığını yasaklayan sözleşme aynı zamanda, özel ve kamusal alanda uygulanan şiddete karşı maddeler içeriyor.Devlet düzeyindeki talepler
Erkek egemen toplumda şiddeti azaltmak ve ataerkil düşünce yapısını değiştirmek adına imzalanan İstanbul Sözleşmesinin devlet düzeyinde talepleri ise şu şekilde:

Önleme
– Kadınlara yönelik şiddetin kabullenilmesine neden olan tutumların, toplumsal cinsiyet rollerinin ve klişelerin değiştirilmesi
– Mağdurlar üzerinde çalışan profesyonel kadroların eğitilmesi
– Farklı şiddet türleri ve bunların travma yaratıcı özellikleri hakkında farkındalık yaratılması
– Eğitimin her kademesinde, eşitliği ele alan konuların ders müfredatına dahil edilmesi
– Halka ulaşabilmek için STK’larla, medyayla ve özel sektörle işbirliği yapılması.

Koruma
-Tüm tedbirler içinde, mağdurların ihtiyaçlarına ve güven içinde olmalarına en büyük önemin verilmesinin sağlanması
– Mağdurlara ve çocuklarına psikolojik ve hukuki danışmanlığın yanı sıra tıbbi yardım da sağlayan özelleşmiş destek hizmetlerinin düzenlenmesi
– Yeterli sayıda sığınma evinin tahsis edilmesi ve günün her saati kullanılabilecek ücretsiz telefon yardım hatları sağlanması.

Yargılama

– Kadınlara yönelik şiddetin suç sayılmasının ve gerekli cezaların verilmesinin sağlanması
– Gelenek, töre, din, ya da “namus” gerekçelerinin, herhangi bir şiddet eyleminin bahanesi olarak kabul edilmemesinin sağlanması
– Soruşturma ve yargılama sürecinde mağdurların özel koruma tedbirlerinden yararlanmalarının sağlanması
– Kolluk kuvvetlerinin yardım isteyenlere anında yardıma gidebilmelerinin ve tehlikeli durumlara yetkinlikle müdahale etmelerinin sağlanması.

Bütüncül politikalar
– Yukarıda belirtilen tüm tedbirlerin kapsamlı ve koordineli politikaların bir parçası olmasının sağlanması ve kadına karşı şiddete karşı bütüncül bir mukabelede bulunulmasının temin edilmesi.


Her türlü şiddeti önlemek amacıyla yapılan sözleşmenin maddeler halinde belirtilen cezalara yönelik yaptırım uygulaması zorunludur. Kadını korumayı, erkek egemen toplumları değiştirmeyi amaçlayan İstanbul Sözleşmesi kapsamındaki suçlar ise şu şekilde:

– ev içi şiddet (fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik)
– taciz amaçlı takip
– tecavüz dahil, cinsel şiddet
– cinsel taciz
– zorla evlendirme
– kadınların sünnet edilmesi
– kürtaja zorlama ve kısırlaştırmaya zorlama

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz