Ana Sayfa Sağlık Yeşil elmanın faydaları

Yeşil elmanın faydaları

31
0

Sağlığına dikkat etmek isteyenlerin, diyete girenlerin, düzenli spor yapanların kurtarıcısı yeşil elmanın faydaları saymakla bitmiyor.

Faydaları saymakla bitmeyen yeşil elma birçok hastalığa iyi gelmekle birlikte aynı zamanda bağışıklık için birebir meyvelerden biridir. Besin değerleri açısından oldukça zengin olan yeşil elmanın sağlık için büyük yararları olduğu biliniyor.  


Bin bir derdin devası: Yeşil elma
Başta mide rahatsızlıkları olmak üzere, diyette olanlar, düzenli sporla uğraşanlar ve sağlığına dikkat edenler için harika bir besin olan yeşil elma proteinler, vitaminler, mineraller ve lifler gibi çeşitli temel besinlerle zengindir. Kırmızı elma kadar bilmediğimiz ama en az onun kadar faydalı bir meyve olan yeşil elma sert yapısı ve ekşi tadıyla bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Ülkemizde bulunma açısından baktığımız zaman oldukça bol olan yeşil elmanın yararları birçok insan tarafından bilinmemektedir. Yeşil elma sistemi temizlemeye ve metabolizmayı güçlendirmeye yardımcı olan lif bakımından zengin olmakla beraber Alzheimer gibi yaşlılıkla ilgili sinirsel rahatsızlık risklerini engeller.Minerallerle zengin, kanseri önlüyor
Yeşil elma demir, bakır, çinko, manganez, potasyum gibi birtakım mineraller içerir. Bunlar önemli minerallerdir ve insan sağlığı için gerekli olmakla beraber, aynı zamanda kandaki oksijeni artırmaya yardımcı olur. Diyette olan ya da düzenli spor salonuna giden kişilerin vazgeçilmezi olan yeşil elma kan damarlarındaki yağı toplar ve kalp krizini önleyecek şekilde düzenli kan akışı sağlar. Yeşil elma cilt hücrelerinin serbest radikaller tarafından zarar görmesini engellemede yardımcı olur, cilt kanseri riskini azaltır. Yeşil elma hücrelerin canlanması ve gençleşmesinde yardımcı olan antioksidanlar içerdiği için, sağlıklı ve parlak cildin korunmasında yardımcı olur. Yeşil elmada bulunan antioksidanlar sayesinde karaciğer korunur ve düzgün çalışması sağlanır. Birçok hastalığın yanı sıra düzenli yeşil elma suyu tüketimi, aşırı duyarlı alerjik hastalık olan astımı engeller. Yeşil elmanın aynı zamanda sigara kullanan kişiler için akciğer rahatsızlıklarına da birebir geldiği bilinmektedir.Yeşil elma, zehir gidericidir
Şeker hastalığına da iyi geldiği söylenen yeşil elma, yüksek dozda lif içeriği ile karaciğer, böbrek ve sindirim sistemini toksin ve zararlı elementlerden korur. Ayrıca lif varlığı kabızlık sorununu giderirken, yeşil elma suyundaki yüksek lif içeriği kolon kanseri gelişim riskini azaltmada yardımcı olur. Doğal bir zehir arındırıcı madde olmasının yanı sıra yeşil elmanın fazla miktarda antioksidana sahip olduğu bilinmektedir. Yeşil elma suyu öğün aralarında tok tutmaya yardımcı olurken, fiber ile dolu olması ve yağ, şeker ve sodyum bakımından düşük olması açlık ağrısını kısıtlar. Buna ek olarak, lezzetli bir yolla kilo verme amacına ulaşmayı sağlayan kalori yakma potansiyelini artırır.

Çocuklar için önemli bir besin olan yeşil elma kemiklerin ve dişlerin güçlenmesi için önemli olan kalsiyum bakımından zengin bir içeriğe sahiptir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz