Ana Sayfa Sağlık Yaşlılık hastalığı Alzheimer nedir

Yaşlılık hastalığı Alzheimer nedir

40
0

Yaşlılık ve beraberinde gelen hastalıklardan biri olan Alzheimer unutkanlık hastalığı olarak da bilinir. Alzheimer belirtileri nedir, nasıl tanı konur, bilmeniz gerekenler haberimizde

Çevre ile iletişimin kesilmesine sebep olan, unutkanlık olarak da bilinen Alzheimer yaşın ilerlemesiyle belirli semptomlar göstererek ortaya çıkar ve hastalığa yakalanan kişinin hayatında büyük değişikliklere sebep olur. Her unutkanlığın sebebi Alzheimer olmadığı gibi, yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan hastalığın tanısını koymak oldukça zordur.


Beyin hücrelerinin ölmesiyle ciddi bir şekilde unutkanlığa yol açan Alzheimer, nörolojik bir hastalık olmakla beraber, kişinin hayatında büyük değişikliklere yol açar. Hem kadın hem de erkekte görülen Alzheimer, hafıza, konuşma gibi durumlarda sorunlar yaşanan, günlük yaşamın gerektirdiklerini uygulayamamak gibi problemlere sebep olur. Alzheimer hastalığının en büyük belirtisi unutkanlık olmasına rağmen, her unutkanlık bu hastalığın belirtisi değildir. Alzheimer beyin korteksinin sorumlu olduğu üst seviye fonksiyonların bozulması sonucu oluşur ve hastalığa yakalanan kişi günlük aktivitelerine devam edemez, kişilik değişimi yaşar. Çevre ile iletişimi kesilen ve anormal davranışlar sergileyen kişiler, hayatlarına devam edemez.


Demans’a sebep olabilir
Yaşlılıktan dolayı ortaya çıkan unutkanlık problemi genelde Alzheimer olarak algılanmaz, bu sebeple tanı koymada geç kalınabilir. Esas belirtilerinden biri unutkanlık olan hastalığın diğer belirtisi duygu durum bozukluğudur. İletişim kurmayı ve hayatını kendi kararlarıyla devam ettirmeyi zorlaştıran hastalığın ilk evresi 2-4 yıl arası, ikinci ilerleyici evresi ise 2-12 yıl sürmektedir. Bellek bozukluğuna yol açan hastalığın kesin bir tedavisi olmamakla beraber, ileri evrelerde demans hastalığına da sebep olabilir. Alzheimer tedavisinde erken teşhis çok önemlidir ve erken müdahale edilirse hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilir.Kesin tedavisi olmayan Alzheimer için çalışmalar devam ederken, uzmanlar zihni meşgul edecek hobilerle uğraşmanın hafızaya iyi geleceğini vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz