Ana Sayfa Gündem Yaşlılar sosyal destekle hayat buluyor

Yaşlılar sosyal destekle hayat buluyor

74
0

Yaşın ilerlemesiyle öz bakımını gerçekleştiremeyen ve yardıma muhtaç yaşlılar için devlet ileri seviye sosyal yardımlar sağlıyor. Peki nedir bu yardımların içeriği, hangi koşulları sağlayanlara verilir, bütün merak ettikleriniz haberimizde.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen politikalar kapsamında yaşlılar için belirlenen yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya devam ediyor. Çin’de ortaya çıkan coronavirüs salgını nedeniyle özellikle sokağa çıkma yasağı sürecinde 65 yaş üstü vatandaşlara destek ve yardımlar Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından gerçekleştirildi.
 
İhtiyaç sahibi yaşlılara yapılan sosyal yardımlardan başvuru koşullarını sağlayan vatandaşlar yararlanabilir. Devlet tarafından sağlanan yardımdan yararlanmak için Türk vatandaşı olmak, 65 yaşını doldurmuş, nafaka almayan ya da nafaka alması mümkün olmayan, 2828 kanun kapsamında harçlık almayan, hane içerisinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3/1 inden az olması, uzun süreli bir sigorta koluna bağlı olarak çalışmayan olması şartlarıyla faydalanılabilir.

Evde Bakım Parası
Yine Aile ve Politikalar Bakanlığı tarafından kendi öz bakımını gerçekleştiremeyen vatandaşlara bakım sağlayan kişilere evde bakım parası verilmektedir. Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri tarafından evde bakıma muhtaç, engelli veya yaşlı vatandaşlara bakan kişilere 1460 TL olan evde bakım maaşı, temmuz zammıyla 1.544 TL oldu.

65 yaş aylığını almak için
Emekliliğe hak kazanamayan 65 yaş üstü kişilere yaş, sosyal güvence ve gelir şartıyla verilen 65 yaş aylığı yeniden düzenlenerek koşullar hafifletildi. Sosyal yardım düzenlemesi yapılmadan önce 65 yaş üstü bireylerin, yanındaki yaşadıkları kişilerin geliri yüksek ise, sosyal yardım verilmiyordu. Yani oğlu ve ya kızıyla yaşayan bireyler, çocuklarının vereceği harçlıklarla yaşamını idame ettirmek zorunda kalıyordu. Yeni yapılan düzenleme ile artık kişinin ve eşinin geliri göz önünde bulundurularak yardım sağlanmasına karar veriliyor. Emekli olan ve ya SGK’dan dul ve ya yetim aylığı alan, herhangi bir işte çalışan kişiler 65 yaş aylığı alamamaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanan 65 yaş aylığı 672 TL olmakla beraber, yaşlı bireye bakan kişiye ise 711 TL nakdi para yardımı veriliyor. Bütün bu sosyal yardımların yanı sıra kapıda maaş, özel ambulans, bedava sağlık, parasız ulaşım gibi özel hizmetler de verilmeye devam ediyor.
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz