Ana Sayfa Sağlık Vitamin eksikliği belirtileri

Vitamin eksikliği belirtileri

33
0

İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu vitaminlerin kişinin sağlıklı olmasını sağlayan etkenlerin başında yer alıyor.

Tükettiğimiz besinler sayesinde vücuda alınan vitaminler kişi sağlığı ve bağışıklık açısından çok önemli olmakla beraber, farklı vitaminlerin farklı rolleri vardır ve her biri farklı miktarlarda tüketilmesi gerekir.


2 ana gruba ayrılan vitaminler
Vitamin takviyesi almak ve bağışıklığı güçlendirmek adına yapılması gerekenler hakkında konuşan Medicana International İstanbul Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Uğur Dilek Calap vitamin eksikliğini gidermenin yollarından bahsetti. Halsizlik, güçlüksüz, zayıf bağışıklık sistemi gibi nedenlere sebep olan vitamin eksikliğinin nasıl tamamlanacağı hakkında konuşan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Uğur Dilek Calap: “Kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesinde, gıdalar ile alınan vitamin ve mineraller büyük rol oynar. Yağda ve suda eriyenler olarak iki ana gruba ayrılan vitaminlerin büyüme, hücre yenilenmesi, enerji üretimi gibi pek çok görevi vardır. Bu anlamda vitaminlerin vücudun biyokimyasal işlevlerinin sürdürülebilmesi konusundaki önemi tartışılamaz. Cilt, doku, organ ve kemiklerin sağlıklı işleyişini sağlayıp normal fonksiyonlarını yerine getirmesine katkıda bulunan vitaminler, gıdalar yoluyla yeterince alınamadığında hekim kontrolünde takviye olarak alınabilir. Bir ya da birden fazla vitaminin eksikliğinde kişide pek çok farklı şikayet görülebilir” dedi.


Halsizlik ve yorgunluk
Sürekli olarak yorgunluğa sebep olan vitamin eksiklikleri hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Uğur Dilek Calap: “B12 ve D vitaminin yanı sıra hormon salınımı ve kırmızı kan hücrelerinin üretiminde rol oynayan B5 vitamini eksikliğinde de sıklıkla hâlsizlik ve yorgunluk şikayetleri oluşabilir. Yumurta başta olmak üzere, balık, tavuk, peynir ve kuru baklagiller gibi pek çok besin kaynağında bulunan B5 vitamini eksikliğinin gıdalar yoluyla giderilmesinin son derece kolay olduğunu, ancak gerekli durumlarda kişiye B5 vitamin takviyesinde de bulunulabilir” ifadelerini kullandı.


Günümüzde sık rastlanan enerji düşüklüğünün sıklıkla vitamin eksikliklerine bağlı olarak geliştiğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Uğur Dilek Calap: “Gıdalar yoluyla alınan proteinin vücut tarafından kullanılmasını kolaylaştıran B12 vitaminin referans aralığından daha düşük düzeyde olması kişide yorgunluk, hâlsizlik, iştahsızlık ve anemiye yol açabilir. Kişinin düşüncelerini toplamasında ve harekete geçmek konusunda zorluk yaşamasına yol açan B12 vitamin eksikliği, suda çözünebilen bir vitamin türü olan B12’nin vücutta çok az miktarda depolanmasından kaynaklanır” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz