Ana Sayfa Gündem Ünlü isimler “Artık yeter!” dedi

Ünlü isimler “Artık yeter!” dedi

81
0

Geçtiğimiz günlerde vahşi bir cinayete kurban giden Pınar Gültekin için ünlüler sessizliği bozarak isyan etti.

Cinayete kurban giden üniversite öğrencisi Pınar Gültekin için ünlü isimlerin bazıları paylaşımda bulunurken, bazıları kelimenin tam anlamıyla isyan etti. Kadın cinayetlerini protesto eden ünlüler erkek egemen topluma dur demek için bir araya geldi.


Öldürülen bütün kadınlar için
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun öncülüğünde başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında yaşanan kadın katliamı için eylem düzenlendi. İstanbul’da düzenlenen eyleme katılan  Şevval Sam, Didem Soydan ve Kalben öldürülen bütün kadınlar için bir araya gelerek konuşma yaptı. Artan kadın cinayetlerini ile ilgili isyan eden ve toplumun nasıl bu hale geldiğini anlamadığını söyleyen Şevval Sam: “Ben bir kadın değilim, ben bir anne değilim, ben bir kız çocuğu değilim. Ben bir ‘insanım’ ve yaşamak benim hakkım. Burada daha fazla erkek dostumuzu görmek isterdim. Onların desteği olmazsa tek başımıza hiçbir şey yapamayız. Bazen diyorum ki; ‘Kız çocuklarına savunmayı öğretin.’ Ama ben niçin buna ihtiyaç duyayım? Bu toplum neden bu hale geldi? Bu topluma yeniden barışı, eşitliği; kadının, çocuğun yaşam hakkı olduğunu öğreteceğiz” ifadelerini kullandı.İstanbul Sözleşmesi uygulanmalı
Kadın cinayetlerine son verebilmek adına eylem yapan ve İstanbul Sözleşmesinin gerekliliğinden bahseden şarkıcı Kalben: “Ben 34 yaşında bir kadınım. Bu ülkede, İskenderun’da doğdum. Kadın olduğum için başıma nelerin gelebileceğini biliyorum. Bunları her gün kabul ederek, bu acıyla, bu yağmayla, bu zulümle mücadele ederek yaşıyorum. Sadece İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını ve bütün kadınların cinsiyetlerinden, bedenlerinden, zihinlerinden ve ruhlarından artık özgür bırakılmalarını istiyorum” dedi.


“Hayatımızın katili olmasınlar”
Cinayet ve şiddet mağduru kadınlar için eylemler düzenlenirken, tanınmış isimler de destek mesajları yağdı. Sosyal medya fenomeni Murat Övüç kadın şiddetiyle ilgili yaptığı açıklamadan sonra ünlüler kenetlenerek destek paylaşımlarında bulundu. Kızgın ve öfkeli olduğunu belirterek destek mesajı yayınlayan şarkıcı Gökhan Türkmen: “Çok üzgünüm. Önlem için ne gerekiyorsa yapılması gerek artık. Sürekli fotoğraf paylaşıp, başsağlığı ve sabır dilemek istemiyoruz. Benim iki kız çocuğum, ablam, eşim ve annem var. Bir erkeğin gücünün yettiği canlıya şiddet uygulamasına kızgın ve öfkeliyim. Sözlerim boğazımda düğümleniyor” dedi. İstanbul Sözleşmesinin gerekliliğini vurgulayan bir diğer ünlü isim, oyuncu Demet Evgar: “İstanbul Sözleşmesi, sadece kadınları değil, ruhu hastalanmış erkekleri de “kendilerinden” koruyacaktır. Bu mevzu yoruma açık değildir. Yetkili kişilerin bunu idrak etmesi gerekir. Biricik hayatımızın katili olmasınlar. Zaten bir gün öleceğiz” ifadelerini kullandı.


Sosyal platformlar üzerinden yapılan destek paylaşımlarına Mahsun Kırmızıgül, Ceylan Ertem, Ajda Pekkan gibi isimler de katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz