Ana Sayfa Ekonomi Trabzon hasır bileziğinin üretimi durma noktasına geldi

Trabzon hasır bileziğinin üretimi durma noktasına geldi

56
0

Gram altının fiyatı rekor üstüne rekor kırmaya devam ederken, Trabzon hasır bileziği durma noktasına geldi.

Son günlerde üst üste rekor kıran gram altın fiyatlarının yükselmesi nedeniyle Trabzon hasır bileziği üretimi durma noktasına geldi. Gram altının fiyatındaki dikey değişiklikten en çok etkilenen Trabzon hasır bileziği oldu.


Satışlar dip yaptı
Gram altın her gün yeni bir rekor kırarken, ONS değerlerindeki ani yükselme ve değişikliklerden en çok Trabzon hasır bileziği etkilendi. Nerdeyse üretimi durma noktasına gelen Trabzon hasır bileziği yaklaşık 2,5 ay önce gramı 460 TL’den satılırken bugün ise fiyatı 488 TL’ye kadar yükseldi. Hasır bilezik, gerdanlık, yüzük ve küpeden oluşan setin fiyatı ise altının ayarı ve işçiliğine göre 50 ile 150 bin TL arasında değişiyor. Gram altının yükselmesinden etkilenen Trabzon hasır bileziği hakkında bilgilendirme veren Trabzon Kuyumcular Odası Başkanı Ali Yazıcı, “Hayatımıza giren virüs olayı piyasaları alt üst etti. En güvenilir liman olarak şuan için altın ve gümüş görülüyor. Altın ve gümüşe yatırım yapan bütün yatırımcıların yüzü gülmekte. Ne hikmetse artık bundan sonraki süreci nasıl olacağını da kestiremiyoruz ancak piyasaların biraz daha yukarı gidebileceğini öngörmekteyiz. Özellikle 9 yıl önce altının ons fiyatı bin 940 civarlarındaydı. Bu rakamları yine test etti. Biz 2 bin, 2 bin 500 rakamları görebileceğini ihtimal veriyoruz. Bu durumda da altının gramı belki 550-650 olacaktır. Gönlüm istiyor ki inşallah olmaz. Çünkü artık piyasaların, ekonominin düzelmeye ihtiyacı var. Ülkeler bu buhrandan kurtulmaya ihtiyacı var diye düşünüyorum” dedi.“Stokları dahi eritemedik”
İşlerin olumsuz yönde etkilendiğini ve stokları eritemediklerini söyleyen Trabzon Kuyumcular Odası Başkanı Ali Yazıcı, “Pandemi sürecinden önce üreticilerimiz stoklarını hala daha eritemediler. Kış boyunca yazın yapılacak olan düğünler için sezonuna hazırlık yapardık. Geçtiğimiz 2019 yılının sonunda 2020’nin hazırlıkları vardı. Fuarlara hazırlık vardı, fuarların iptal olması, pandemi sürecinin yaşanmasıyla beraber şu andaki elimizdeki stokları dahi eritemedik. Bunun eritilmesi, iç ve dış piyasa satışıyla alakalı. İhracatta olmadığı gibi yurt dışından gelen sayıya baktığımızda özellikle gurbetçilerimizi hesaba kattığımızda bunların ancak yüzde 10-15’i ülkemize gelmiştir. Düğün konusunda onlarda ötelemişler düğün tarihlerini daha sonraki zamana atmışlar. Açıkçası 2020 yılından umudumuzu kestik umarım 2021 yılına güzel bir şekilde çıkış yaparız” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz