Ana Sayfa Gündem Skandal olay: İnternet üzerinden çocuk ticareti

Skandal olay: İnternet üzerinden çocuk ticareti

55
0

Wayfair internet sitesi hakkında skandal olay gündeme bomba gibi düştü. Duyanları şaşkına çeviren olayın iddiaları ise oldukça sansasyonel.

Wayfair isimli internet sitesi hakkında ortaya atılan iddialar sosyal medya gündemini sarstı. Çocuklar ilgili olan iddialar duyanları şaşkına çevirmekle kalmadı aynı zamanda büyük tepki çekti.


Bir Reddit kullanıcısının Wayfair isimli e-ticaret internet sitesi hakkında ortaya attığı iddialar duyanları hayrete düşürdü. Sosyal mecralarda büyük yankıya sebep olan iddiaların, Amerikan e-ticaret sitesi olan Wayfair üzerinden çocuk pazarlama ile ilgili olduğu öğrenildi. Reddit kullanıcısının paylaşımına göre, site üzerinden eşyalara çocuk isimleri verilerek fahiş fiyatlarla satışa çıkarıldığı ve bu isimlerin de kayıp çocuklara ait olduğu iddia edildi. Daha sonra diğer kullanıcılar tarafından incelenen ürün isimlerinin, kayıp çocukların ismiyle örtüşmesi üzerine Twitter üzerinden tepkiler çoğaldı. Trend Topic (TT) olan #Wayfair isimli sitede, eşya dolabı, halı, çocuk kıyafetleri gibi ürünlerin, ürün kodu sansürsüz bir tarayıcıda aratıldığında çocuk pornografisi içeren fotoğraflar dizilimi dikkatleri pedofiliye çekti. İnanılmaz iddialarla gündeme gelen e-ticaret sitesinde ilk başta normal fiyatlı satışa sunulan ürünün isim seçeneklerinden kayıp çocuklara ait isimler seçilince ürünün fiyatının on binlerce dolar fırladığı gözden kaçmadı. Twitter kullanıcıları iddiaların gerçekliğinden kesin emin olmakla beraber, Pizza Gate olayını hatırlattı.


Organ ticareti
Bazı kullanıcıların öne sürdüğü iddialara göre, Wayfair üzerinden sadece çocuk pazarlığı değil aynı zamanda organ ticareti yapıldığı ve ürün açıklamalarının da kaybolan kişiye ait olarak şifreli bir şekilde kodlandığı açıklandı. Aynı zamanda sitede arka planda görünen Stanism ve Organ Ticareti hakkında oldukça nadir bulunan kitapların olduğu gözlemlendi.Suçlamaların ve tepkilerin büyümesiyle Twiter gündeminde TT olan ve Newsweek’e konuşan Wayfair: “Tabii ki, bu iddialar gerçek değil. Söz konusu ürünler, doğru fiyatlandırılan endüstriyel sınıf dolaplardır. Tedarikçi tarafından sağlanan fotoğrafların ve açıklamaların yüksek fiyat noktasını yeterince açıklamadığını kabul etti. Ürünleri yeniden adlandırmak ve fiyat noktasını netleştirmek için ürünü doğru bir şekilde tasvir eden daha ayrıntılı bir açıklama ve fotoğraflar sunmak için ürünleri geçici olarak siteden kaldırdık” dedi.Kullanıcıları oldukça endişelendiren durum Twitter üzerinden Türkiye gündeminde de yer aldı. E-ticaret devlerinden olan Trendyol’da da yer alan ürünler vatandaşların tepkisine sebep oldu. Trendyol sitesi ürünleri kaldırdı ve henüz bir açıklamada bulunmadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz