Ana Sayfa Gündem Siber dolandırıcılar iş başında

Siber dolandırıcılar iş başında

53
0

Yeni normalleşme sürecine girilmesiyle birlikte tatil yapacak vatandaşlar büyük tehlike yani siber dolandırıcılık ile karşı karşıya geldi.

Covid-19 salgını ile mücadelede normalleşme sürece verilen start sonrası artan tatil rezervasyonları siber dolandırıcıları da harekete geçirdi. Siber güvenlik uzmanları dolandırılmaya arama motoru ve kartla ödeme hakkında vatandaşları uyardı.


Cazip tekliflere dikkat
Yeni normalleşme sürecine girilmesiyle tatile gitmek isteyen vatandaşları, büyük otellerin fotoğraflarını ve adını kullanarak sahte internet siteleri açan siber dolandırıcılar, uygun tatil teklifi ile dolandırıyor. Siber dolandırıcılar, Türkiye’deki lüks otellerin logo ve isimlerini kullandıkları birebir kopya internet siteleri ile vatandaşların kredi kartlarını boşaltıyor. Gerçek olamayacak kadar cazip tatil tekliflerine temkinli yaklaşılması uyarısında bulunan siber güvenlik uzmanları, arama motoru reklamlarını da kullanan dolandırıcılara karşı vatandaşları uyarıyor. Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu akla mantığa yatmayan, çok cazip gelen fiyatlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.


Hem kart kopyalanıyor hem de para çekiliyor
İnternet üzerinden uygun tatil arayışındaki vatandaşlar, orijinal otellerin siteleri yerine, arama motoru sonuçlarının ilk sırasında gördükleri siber dolandırıcıların açtığı paravan sitelerden işlem yapınca dolandırılmış oluyor. Kredi kartına ait tüm bilgileri ele geçiren dolandırıcılar hem kartları kopyalıyor hem de farklı harcamalar yaparak vatandaşların kredi kartını boşaltıyor. Vatandaşların durumu fark etmesi üzerine rezervasyon iptali ve para iadesi için oteli aradıklarında ise herhangi bir rezervasyon kaydı yapılmadığı bilgisi veriliyor.Güvenlik çözümü kullanmak şart
Bazı basit kurallara uyarak kart bilgilerinin korunabileceğini açıklayan Alev Akkoyunlu, “Yazım hataları, yanlış yazılmış e-posta adresleri ve alan adları ile şüpheli bağlantılar, dolandırıcıların kurbanı olmanızı engelleyebilir. Bir SMS, sosyal medya reklamı, internet sitesi ve e-postanın içeriğinde resmi logoların olması, meşru olduğu anlamına gelmez. Otelin internet sitesinde yer alan numarayı mutlaka arayarak bilgi sahibi olmaya çalışın ve bilgileri, otelin web sitesine manuel bir şekilde girerek kontrol edin. Özellikle tatil paketi satan acenteleri tercih eden kullanıcıların gidilmesi planlanan tatil köyü ya da otel ile acentenin gerçekten bir iş birlikteliği olup olmadığını oteli arayarak sorgulamaları, bu gibi durumlarda bilinen acentelerden işlem yapmaları gerekiyor. Ayrıca bu tür dolandırıcılıklardan korunmak istiyorsanız, tüm cihazlarınızda, sizi kimlik avı dolandırıcılığı ve kötü amaçlı yazılımlardan koruyabilecek bir güvenlik çözümü kullanın” uyarılarında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz