Ana Sayfa Gündem SGK’dan 45 Mesleğe Erken Emeklilik Müjdesi Geldi

SGK’dan 45 Mesleğe Erken Emeklilik Müjdesi Geldi

51
0

Erken emeklilik hakkının hangi mesleklere tanındığı kamuoyunda ciddi şekilde merak ediliyordu. Buna göre, ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan kişilerin erken emeklilik hakkından faydalanması mümkün olabilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) gelen 45 mesleğe daha erken emeklilik müjdesi vatandaşın yüzünü güldürdü. Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan kişilerin erken emeklilik hakkından faydalanması mümkün olmakla beraber, aynı zamanda bu tür mesleklerde çalışan kişilerin yıpranma payından dolayı böyle bir hakkı bulunuyor.

Yıpranma hakkı nedir
Hukukta fiili hizmet süresi zammı olarak bilinen, çalışanlar arasında ise yıpranma hakkı olarak geçen bu uygulama ile zorlu şartlara sahip mesleklerde çalışanlara erken emeklilik hakkı tanınıyor. Bu sayede, emekli olacakları tarih beş yıl geriye çekilebiliyor. Ancak, hangi mesleklerin tam olarak bu haktan yararlanacağı ve istenilen diğer şartların neler olduğu herkes tarafından merak ediliyor. SGK’nın tanımış olduğu bu haktan yaklaşık 45 meslek grubunun faydalanması hedefleniyor. Hangi meslek gruplarının bu kapsamda değerlendirildiği ise yine kanunlarla belirlenmiş durumda! Buna göre, madencilik sektöründe çalışanlar başta olmak üzere çimento sektörü çalışanları, Türk Silahlı Kuvvetleri çalışanları, basın ve gazetecilik sektöründe çalışanların söz konusu uygulamadan faydalanması mümkün oluyor. Bir başka deyişle, fiili hizmet süresi zammı, bu mesleklere uygulanıyor. Bahsedilen meslek gruplarında çalışanlar; 80-90 gün veya 180 günden daha fazla süre öncesinde emekli olmaya hak kazanıyorlar. Yıpranma hakkı; emeklilik için fazladan kazanılan günleri ifade etmektedir. Söz konusu haktan hem SGK hem de Emekli Sandığı bünyesinde çalışan kişilerin faydalanması mümkündür. Yıpranma hakkı; normal çalışma süresi olarak belirlenmiş 360 günün üzerine çalışanın çalıştığı sektöre ve kanunun bu sektörde çalıştığı tanımış olduğu artı süreye göre fazladan hizmet süresi olarak eklenmektedir.

Yıpranma hakkından faydalanmanın şartları nelerdir
Yıpranma hakkından faydalanmak isteyenlerin her şeyden önce riskli ve tehlikeli işlerde çalışması gereklidir. Bunun yanı sıra, çalışma hayatlarının ne kadar olduğundan bağımsız şekilde en çok beş yıl yıpranma hakkı almaları mümkündür. Ancak, Türk Silahlı Kuvvetleri çalışanları başta olmak üzere emniyet ve MİT mensupları için bu süre sekiz yıla kadar çıkmaktadır. Buna ek olarak, yıpranma hakkından yararlanmak isteyen madencilerin en az 1.800 gün, diğer riskli sektör çalışanlarının ise en az 3.600 gün fiili hizmet süresi zammı kapsamında çalışmış olma şartları yer almaktadır. Sonuç olarak, devletin hem fiziksel hem de psikolojik olarak ağır çalışma şartları içerisinde çalışmak zorunda olanlara erken emeklilik hakkı sunması söz konusudur. Bu meslekleri şöyle sıralayabiliriz:
*Asit üretimi,
*Basın mensupları ceza infaz kurumu çalışanları,
*Cıva işlerinde çalışanlar
*Cumhurbaşkanı yardımcıları ve Bakanlar,
*Demir çelik fabrikalarında çalışanlar,
*Emniyet ve MİT mensupları,
*Radyoaktif işlerde çalışanlar,
*Sahil güvenlik komutanlığı,
*TBMM yasama organları üyeleri,
*TRT habercileri,
*Türk Silahlı Kuvvetleri
*Alüminyum fabrika çalışanları
*Cam fabrika ve atölye çalışanları
*Çimento fabrikaları çalışanları
*Döküm fabrikaları çalışanları
*Ebe
*Eczacı
*Diş hekimi,
*Doktor,
*Hasta bakıcı,
*Hemşire
*İhtiyat pilotları
*İtfaiyeciler ve yangın söndürme görevlileri,
*Kot fabrika çalışanları,
*Termik santrallerde çalışanlar
*Toplum sağlığı teknisyeni

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz