Ana Sayfa Gündem Seyfi Dursunoğlu hayatını kaybetti

Seyfi Dursunoğlu hayatını kaybetti

77
0

Türkiye televizyonlarının meşhur eğlence figürü, Seyfi Dursunoğlu 87 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Televizyon programlarının eğlence ikonu olan Seyfi Dursunoğlu ile ilgili haber Türkiye gündemini sarstı. Dans sanatının önde gelen isimlerinden biri olan aynı zamanda yarattığı karakterlerle akıllarda yer edinen Seyfi Dursunoğlu’nun sevenleri yasa boğuldu.


3 gündür yoğun bakımdaydı
Sanat camiasının usta isimlerinden olan Seyfi Dursunoğlu, 15 gündür verdiği yaşam savaşını kaybederek tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu. 87 yaşında hayata veda eden sanatçı Türkiye’nin Drag Queen’i olarak biliniyordu. Çoklu organ yetmezliği ve zatürre tedavisi gören ve 3 gündür yoğun bakımda yatan sanatçının ölümü ardından sosyal medyada binlerce kişi üzüntülerini dile getirdi. Ünlü sanatçının vefat haberini veren tedavi gördüğü hastanenin başhekimi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu: “KOAH hastası olan ve aynı zamanda 15 gündür hastanemizde pnömoni (zatürre) tedavisi gören değerli sanatçımız Seyfi Dursunoğlu’nu maalesef bugün saat 16:45’te kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet; ailesine, tüm sanat camiasına ve sevenlerine sabır diliyoruz” dedi.


Huysuz Virjin lakaplı Seyfi Dursunoğlu kimdir
1932 yılında Trabzon’da doğan Seyfi Dursunoğlu bir süre Yenicuma Mahallesinde yaşadı. Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdikten sonra İngiliz Filolojisi bölümünde gördüğü eğitimi yarıda bırakarak Sosyal Sigortalar Kurumu’nda memur olarak çalışmaya başladı. 18 yıl SSK’da devlet memurluğu yaptıktan sonra işinden ayrıldı ve 1970’te Huysuz Virjin karakterinin doğumuyla memur hayatını sonlandırdı. Önce küçük kulüplerde sahne almaya başladı ama ünü ağızdan ağza yayıldıkça daha büyük kulüplerden teklif geldi. Her yıl İzmir Fuarı’nda sahneyi Türkiye’nin tanınmış solistleriyle paylaştı. İzmir Fuarı’na gelen binlerce insan sayesinde, televizyona çıkmadı ama tüm Türkiye’de kendinden bahsettirdi. Seyfi Dursunoğlu, “Huysuz Virjin” karakteriyle en büyük sıçramayı TRT’de Öztürk Serengil’in yarışma programına katılarak yaptı. Aynı programda, tek kanalın seyredildiği bu dönemde Huysuz Virjin’in Öztürk Serengil’e verdiği esprili cevapları gördükten sonra herkes ondan bahsetmeye başladı. Seyfi Dursunoğlu, Huysuz Virjin tiplemesiyle kimsenin söyleyemediklerini söyleyecek güce ulaştı. Gerçekleri esprili bir tarzda ifade etmesi ve sahne şovlarıyla ünü yayıldı.


“15 milyona yakın param var”
Huysuz Virjin tiplemesiyle ünlenen sanatçı bir dönem televizyon programında yaptığı röportajda: “40 yıldır çalışıyorum. 40 yıllık birikimimi bildiğiniz gibi Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na bağışlayacağımı açıklamıştım. Ancak bir şey oldu ve bundan vazgeçtim. Vakıf yetkilileri bir gün beni aradı ve Alâeddin Yavaşça için bir gece düzenlediklerini, o geceyi sunmamı istediler. Bunun karşılığında da bana bir şilt vereceklerini belirttiler. Sonra düşündüm. Ben de bir sanatçıyım. Neden bana bir gece yapılıp da şilt verilmiyor da başkasının adına yapılan bir gecede veriliyor dedim. Üzüldüm ve kırıldım tabii ki. O zamana kadar kendilerine bağışta bulunmuştum. Ama şimdi mirasımı Türkan Saylan’ın Derneği’ne (ÇYDD) bırakmaya karar verdim” ifadelerini kullanmıştı. 15 milyona yakın parası olduğu belirtilen Dursunoğlu’nun mirasını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışladığı açıklandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz