Ana Sayfa Sağlık Sağlıklı bir karaciğer için ne tüketilmeli

Sağlıklı bir karaciğer için ne tüketilmeli

37
0

Karaciğer yağlanması konusunda uyaran uzmanlar, hangi besinlerin tüketilmesine gerektiğini açıkladı.

Pandemi sürecinde, virüse yakalanma ihtimali göz önünde bulundurularak, bağışıklık ve sağlığa dikkat çeken uzmanlar, karaciğer sağlığı konusunda da vatandaşları uyarmayı ihmal etmedi. Sağlıklı bir karaciğer için neler yapılması gerektiğini açıklayan uzmanlar, özellikle besinler konusunda uyardı.


İnsan vücudunun en önemli organlarından olan karaciğer yağlanmasının önüne geçilmezse ilerleyen müddette kanser ve ya siroz olunabileceğini uzmanlar tarafından vurgulandı. Medipol Mega Üniversitesi Organ Nakli Bölümünden Prof. Dr. Onur Yaprak karaciğer hastalıklarının önüne geçebilmek adına hangi besinlerden uzak durulması gerektiğine dikkat çekti. Günümüzün en ciddi sağlık problemlerinden olan karaciğer hastalıkları hakkında konuşan Prof. Dr. Onur Yaprak: “Sağlıklı bir karaciğer için beslenmede püf nokta; karaciğere dost besinleri tüketmekten daha önemlisi karaciğere zararlı besinlerden uzak durmaktır. Karbonhidrattan zengin gıdaları, fastfood ürünlerini, doymuş yağ içeren gıdaları azaltın” dedi.


Kanser ve ya Siroz
Beslenme alışkanlıklarının değişmesiyle daha sık ortaya çıkan karaciğer rahatsızlıkları hakkında konuşan Prof. Dr. Yaprak: “Önlem alınmazsa zamanla karaciğerde siroz veya kansere yol açabilir. Karaciğerde görülen yağlanma basit yağlanma şeklinde kalabileceği gibi daha ileri evrelerde iltihapta eklenirse karaciğer sirozu gelişme riski de artar. Karaciğerinde yağlanmaya ilaveten yoğun iltihapta gelişmiş olan kişilerde 10 yıl içinde karaciğerde siroz veya kanser gelişme riski yüzde 5 ila 10 arasındadır. Basit yağlanmada 10 yılda siroz gelişim riski yüzde 3 iken, iltihaba karaciğerde fibrozis dediğimiz sertleşme de ilave olursa siroz riski yüzde 30’a yükselir” diye konuştu.Balık tüketilmeli
Beslenme düzenini değiştirerek karaciğer sağlığının korunabileceğini ve obeziteye yakalanmamak için egzersiz yapılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Onur Yaprak: “Kronik alkol kullanımı dışında karaciğerde yağlanmaya yol açan en önemli faktörler, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, obezite, diyabet, egzersiz yapmamak ve yüksek kolesterol düzeyleridir. Sağlıklı bir karaciğer için beslenmede püf nokta; karaciğere dost besinleri tüketmekten daha önemlisi karaciğere zararlı besinlerden uzak durmaktır. Bunu yaptıktan sonra da mümkün mertebe dost besinleri soframızda bulundurmaktır. Karbonhidrattan zengin gıdaları, fastfood ürünlerini, doymuş yağ içeren gıdaları azaltın. Akdeniz tipi beslenmeye ağırlık verin. Omega-3, Selenyum, Glutation, C vitamini, E vitamini içeren antioksidan içerikli yiyecekler karaciğere faydalıdır ve bunlardan tüketmeye gayret edin. Zeytinyağı ile yapılmış sebze yemekleri, balık, salata, kuru baklagiller, turp, lahana, karalahana, Brüksel lahanası, karnabahar, brokoli, roka, tere, kırmızı pancar, havuç, sarımsak, limon, greyfurt, yeşil çay, zerdeçal, siyah üzüm, günde 1 avuca kadar ceviz, çiğ badem gibi çerezler örnek olarak verilebilir” ifadelerini kullandı.


2-3 fincan türk kahvesi
Karaciğerin sağlığını korumak için çok faydalı olan türk kahvesinin günde 2-3 kez tüketilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Onur Yaprak 3 fincandan fazla kahve tüketmenin bazı zararları olabileceğine dikkat çekti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz