Ana Sayfa Gündem Rus turistler soluğu sıcak sularda aldı

Rus turistler soluğu sıcak sularda aldı

60
0

Dünyayı sarsan Covid-19 sürecinde azalan vaka sayıları sebebiyle ülkeler arası seyahat yasakların kalkması sonucunda tatil sezonu başladı.

Yeni normalleşme sürecine giriş ve yurtdışı uçuş yasaklarının kaldırılmasıyla birlikte tatil sezonuna start verilmiş oldu. Seyahat yasağının kalkması ve sınırların açılmasını fırsat bilen Rus vatandaşlar ise soluğu sıcak sularda aldı.

“Birleşik krallık Türkiye kadar popüler bir tatil noktası değil”
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, Rus turistlerin Türkiye’de tatil rezervasyonlarının hızla arttığını belirterek, “Henüz uçuşların yapılacağı çok fazla havalimanı olmamasına rağmen 10 binlerce vatandaşın Türkiye tatili için rezervasyon yaptırdığını görüyoruz.” dedi. Lomidze, Rus haber ajansı TASS’ın ev sahipliğinde video konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında, Rusya ile 1 Ağustos’tan itibaren Türkiye’nin yanı sıra Birleşik Krallık ve Tanzanya arasında başlayacak uluslararası uçuşlara dair değerlendirmelerde bulundu. Birleşik Krallık’ın hiçbir zaman Türkiye kadar popüler bir tatil noktası olmadığına işaret eden Lomidze, “Birleşik Krallık ile uçuşların başlamasına rağmen, bu ülkenin 14 günlük karantina şartı koyması nedeniyle buraya turist ziyareti sınırlı olacaktır.” diye konuştu. Rusya Tur Operatörleri Birliği Başkanı Maya Lomidze: “Uçuşların başlayacağı ülkeler arasında tatil noktası olarak Türkiye kesinlikle ön plana çıkıyor” diyerek, tatil planlarında Türkiye tercihlerinin ön plana çıktığını vurguladı. Her yıl birçok Rus turistin tatil durağı olan Türkiye bu yıl da aynı ilgiyle karşılaşacak gibi duruyor.

İlk uçuşlar 1 Ağustos’ta
Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya ile Türkiye arasındaki uçuşların karşılıklı olarak 1 Ağustos’ta başlayacağını belirterek, “Rusya’dan uçuşlar 1 Ağustos itibarıyla İstanbul ve Ankara’ya, 10 Ağustos itibarıyla da Antalya, Dalaman ve Bodrum’a yapılmaya başlanacak.” ifadesini kullanmıştı. Rusya Federal Havacılık Kurumu da (Rosaviatsiya) ülkede tekrar başlatılan hava yolu seferlerinin, tarifeli uçuşların yanı sıra charter uçuşlarını da kapsayacağını duyurdu. Geçen yıl ağırladığı yaklaşık 7 milyon Rus turistle Türkiye, Rus vatandaşlarının en çok ziyaret ettiği ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz