Ana Sayfa Gündem Putin: Dünyanın ilk korona virüs aşısını Rusya tescilledi

Putin: Dünyanın ilk korona virüs aşısını Rusya tescilledi

64
0

Putin, Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü’nün geliştirdiği ve testleri kısa süre önce tamamlanan korona virüs aşısının Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan onay alarak tescil edildiğini açıkladı.

Salgınla mücadele kapsamında tüm dünyanın beklediği açıklama Rusya’dan geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, korona virüse karşı geliştirilen ilk aşının tescil edildiğini açıkladı.

Kızlarımdan biri de aşıyı yaptırdı
Putin, açıklamasında Rusya Sağlık Bakanlığı’nın Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen korona virüs aşısını tescil ettiğini belirtti. Böylece Rusya, korona virüs aşısını tescil eden ilk ülke oldu. Aşı üzerinde çalışanlara teşekkür eden Putin, “Aşının oldukça etkili olduğunu, kararlı bir bağışıklık oluşturduğunu biliyorum. Tekrarlıyorum, aşı gerekli tüm denemelerden geçti” şeklinde konuştu. Aşının alıcı antikor ve hücresel bağışıklık oluşturduğunu belirten Putin, “Bunu çok iyi biliyorum, zira kızlarımdan biri de aşıyı yaptırdı. Bir anlamda kızım da aşı deneyinde yer aldı diyebiliriz” dedi. Aşılamadan sonra kızının ateşinin 38 dereceye kadar çıktığını belirten Putin, “İkinci iğneden, aşılamadan sonra ateşi yine biraz yükseldi, daha sonra her şey ortadan kayboldu. Kendisini iyi hissediyor ve titreleri (antikor) yüksek düzeyde” dedi. Putin, aşının isteyen herkese yapılabilmesi için en kısa zamanda seri üretime başlamalarının gerekli olduğunu söyledi. Putin ayrıca, aşı yaptırmanın kesinlikle gönüllülük çerçevesinde olması gerektiğini de vurguladı.

Testler Haziran’da başlamıştı
Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü’nün geliştirdiği aşının klinik testlerine 18 Haziran’da başlanmıştı. İki gruba ayrılan gönüllülerin ilk kısmına tek doz, diğer kısmına iki doz aşı yapıldığı belirtilirken, aşılanmanın ilk birkaç gününde ateş yükselmesi dışında hiçbir olumsuz etkiye rastlanmadığı ifade edilmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz