Ana Sayfa Eğitim Okullar yeniden açılacak

Okullar yeniden açılacak

64
0

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 krizi hayatımızın birçok noktasına sınırlamalar getirdi. Yeni kontrollü sosyal hayata geçiş döneminde Korona virüse karşı alınan önlemler kapsamında okullar tekrar açılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okulların devam ettirilebilmesi için aldığı önlemler kılavuzunu imzaladı. Eğitimin uzun süreli durdurulmasının ardından tekrar okulların açılacağı duyurulurken, korona virüs sebebiyle ne gibi önlemler alınacağı merak konusu oldu.


Eğitime devam
Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan Covid-19 salgını nedeniyle günlük yaşam standartları değişmişti. Vaka sayısının azalması, tedbir ve önlemlerle birlikte yeni normalleşme dönemine girerken MEB tarafından okulların yeniden açılacağı duyurulmuştu. MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Elif Kırbaş, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile MEB tarafından ortaklaşa hazırlanan bu kılavuzun sadece COVID-19’a karşı değil, tüm salgın hastalıkların yayılmasını önlemek adına hazırlandığını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme Kontrol Kılavuzu” imzalandığını açıkladı.


Tedbirler bahçe kapısından başlayacak
MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Elif Kırbaş, söz konusu önlemleri alan okulların MEB’e, özel okulların ise Türk Standartları Enstitüsü’ne başvuracağını, yapılacak denetim sonrasında ise koşulları yerine getiren okullara “temiz” belgesinin verildikten sonra eğitime başlayacağını ifade etti. Ayrıca ateşi yüksek olan öğrencilerin okula gelmeyeceğini, durumun okul yönetimine bildirilmesi kararının alındığını açıklayan Kırbaş, COVID-19 belirtileri gösteren öğrencilerin sağlık kuruluşlarına sevk edileceğini, velilerin ise zorunlu durumlar haricinde okullara giremeyeceklerini ifade etti. Kılavuza göre; öğrenci, veli ve kurum çalışanlarının okul bahçelerine girmeden önce ateşleri ölçülecek ve hijyen standında ellerini dezenfekte etmeleri sağlanacak.

Sosyal mesafe kuralı
Covid-19’a karşı alınan önlemler arasında büyük önem taşıyan maddelerden biri olan sosyal mesafe kuralı da sesli anons sistemiyle sık sık tekrar edilecek. Ayrıca hijyen paspaslarında ayakkabılar dezenfekte edilecek. Özellikle küçük yaştaki öğrencilere maske ve hijyen standı kullanımında gerekli durumlarda öğretmenlerinden yardım istemeleri konusunda uyarılarda bulunulacak. Okullarda yer alan çöp kutularının el değmeden kullanılabilmesi için kapaklı ve pedallı olmasına özen gösterilecek. Öğrencilerin sınıflardaki oturma düzenleri sosyal mesafe kuralına göre düzenlenecek; öğrenciler arasında bir sıra boşluk bulunacak. Ayrıca sınıflardaki askılıklar da sosyal mesafe kuralına uygun hale getirilecek. Benzer önlemler öğretmenler odasında da geçerli olacak, veli ya da öğrenci görüşmeleri ise gerekli önlemler şeridinde yapılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz