Ana Sayfa Gündem Z Kuşağı nedir

Z Kuşağı nedir

87
0

Z Kuşağı diye tabir edilen yeni nesil, hangi yaş grubunu işaret etmektedir ve özellikleri nelerdir. İşte Z kuşağı ile ilgili bilmeniz gerekenler.

Teknolojinin kucağına doğan ve yeni nesil olarak bilinen Z Kuşağı denilince, akla 2000 yılı ve sonrası doğanlar geliyor.  Son dönemin en tartışmalı nesli olan Z kuşağının alışılmışın dışında olması dikkatleri çekiyor.
Z kuşağı, bazı kaynaklarda 1996 yılı diye belirtilse de aslında, 2000 yıllardan günümüze kadar gelen nesli temsil eder. Teknolojinin içine doğan bu neslin, tüm dünyada yaşananları takip etmesi, bilginin yolundan gitmesi, ne istediklerini rahat ve özgürce ifade edebilmesi gibi artı yönleri ön plana çıkıyor. Öte yandan ben merkezli, yüz yüze iletişim kurmayı neredeyse unutmuş, kural tanımamazlık gibi eksi yönleri de vardır. Bencil ve dürtüsel bir kuşak olarak da tanımlanan milenyum çocukları, özgürlüğe ve rahatlığa düşkün olmakla beraber aynı zamanda popüler olmayı sıkça hedefler. Sürekli olarak kendini anlatmayı seven Z Kuşağının en büyük bağımlılığı ise sosyal mecralar. Özellikle internetin olmadığı bir dünyayı hayal dahi edemeyen Z kuşağı dijital dünyanın içindedir fakat dijital okuryazar değildir.


İnternet Kuşağı
Kapitalist tüketim toplumuna doğan İnternet Kuşağı çocukları hızlı tüketime, hayatı hızlı yaşamaya alışkın olup, üretken değildir. Sosyal medya platformları üzerinden hayatlarını yaşayan Z Kuşağı, dışarıya karşı gösteriş yaparak, etki yaratmayı hedefler. Aynı zamanda kendilerine ve ya etrafta yaşanan haksızlıklara karşı susmayan bir kuşak olarak, farklı sosyal gruplarla da iletişim kurabilirler. Hızlı örgütlenebilme özelliği ile göz doldururken, imkansız diye bir şey olmadığını düşünür ve bu doğrultuda hareket ederler. Gayret etme ve ya çaba harcamak gibi eylemlerde bulunmayan Z Kuşağı, yaptıkları işten çok çabuk sıkılabilme özelliğine sahiptir.

Farklı şekilde yaklaşılması gereken diğer bir adıyla Z Jenerasyonu, bilgiye ve hoşgörüye önem vermekle beraber, sabit kurallar ve standart yaşam tarzından hoşlanmazlar. Milenyum çocukları klişe ve basmakalıp kuralları benimsemiyor, tam tersi bağımsızlığa ve eğitime ağırlık veriyor. Bunun yanı sıra bireyselleşmeye önem veren Z kuşağı, toplumsallaşmanın çok gerekli olmadığını düşünür.


Z kuşağının en önemli etkisinin seçim dönemi siyasette belirli bir yöne ağırlık vereceğini söyleyen İbrahim Uslu: “ Türkiye’de sandığa gitme ortalaması yüzde 85 bandında. Z kuşağında ise bu oranın yüzde 60’lar civarı. Bunun 2 nedeni olabilir. Ya beğendikleri bir parti ve görüş yok, ya da siyasete uzak, apolitikler. Sosyal medyada örgütlenip bir şeyleri protesto ediyor olabilirler ama sandığa gidip oy vermeleri için ‘ciddi’ bir olay ya da ‘tepki’ olması gerekiyor” diye konuştu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz