Ana Sayfa Sağlık Mehmet Ali Erbil hastalığı: Kaçış Sendromu

Mehmet Ali Erbil hastalığı: Kaçış Sendromu

24
0

Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil’in yıllardır mücadele ettiği Kaçış Sendromu hastalığı nedir, belirtileri nelerdir, bütün detaylar haberimizde.

Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil’in yıllardır mücadele ettiği Kaçış Sendromu hastalığı vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Ülkemizde sadece Mehmet Ali Erbil’de görülen sendrom dünyada sadece 791 kişide mevcut olduğu biliniyor.
 

Türkiye’de tek vaka: Mehmet Ali Erbil
Dünyada çok az rastlanan bir hastalık olan Kaçış Sendromu 1960 yılında ilk kez B.Clarkson tarafından keşfedilmiş ve o günden bu güne kadar sadece 791 vakaya rastlanmıştır. ABD’de 10, Fransa’da 32 kişide Türkiye’deyse ilk defa Mehmet Ali Erbil’de rastlanmıştır. Kesin iyileşme olmamakla birlikte, krizi önleyici tedavide de üst solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılan ilaçlar veya astım, bronşit hapları ile tedavi edilmeye çalışılmaktadır.


Kaçış sendromu belirtileri ve tedavisi
Kaçış sendromu; ciddi ataklar, aralıklarla tekrarlayan krizler ve benzeri belirtiler ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığın temelinde, kılcal damarlarda bulunan sıvı ve birtakım elementlerin bilinmeyen bir nedenle hızlı bir şekilde damar dışına doğru geçişi yatar. Kılcal damarlarda oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşen bu olayın sonucunda vücudun belirli kısımlarında şişlikler oluşur, hastanın tansiyonu ani bir şekilde düşer ve ciddi bir şok tablosu gelişir. Bu anda acil olarak hastaya müdahale edilmemesi durumunda kaçış sendromu atakları, ölüme yol açabilecek ciddiyete sahiptir. Damar dışına sızan sıvı kütlesinden dolayı akciğerler, kalp, karın zarı gibi vücudun iç kısmında yer alan boşluklarda ve kasların içerisinde sıvı birikimi meydana gelir. Sızan sıvı nedeniyle damar içerisindeki kan basıncı ani olarak düşer ve bu durum şok tablosunun oluşmasına neden olur. Yine damar içindeki sıvının damar dışına sızması sonucunda kandaki albümin seviyesi düştüğünden kanın akıcılığı azalır, diğer bir deyişle kanda yoğunlaşma meydana gelir. Hastalık ülkemizde ve dünyada çok nadir olarak görülmekle birlikte bilinen kesin bir kaçış sendromu tedavisi yoktur. Buna ek olarak kaçış sendromu bulaşıcı mı gibi sorular merak konusu olup hastalığın bulaşıcı olmadığı bilinmelidir.

Kaçış sendromu belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir:
*Hasta ayda bir kez krize girebilir ya da senelerce hiç belirti vermeyebilir.
*Tansiyon düşmesi
*Kanın koyulaşması
*Kanda albumin azalması
*Vücutta şişmeler, ödem oluşumu
*Baş dönmesi
*Karın ağrısı
*Bulantı ve kusma
*Bağırsaklarda ödem oluşumu
*Karında asit birikmesi
*Şok

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz