Ana Sayfa Sağlık Maske kullanımı nasıl olmalı

Maske kullanımı nasıl olmalı

34
0

Covid-19 tedbirleri kapsamında getirilen maske takma kuralı yaz aylarında da devam ediyor.

Coronavirüs sebebiyle alınan tedbirler kapsamında sosyal mesafe, hijyen, maske gibi önlemler yaz aylarında da devam ediyor. Kavurucu sıcaklarda ise maske kullanımı hijyen kurallarına göre uygulanarak, kişilerin sağlığını korumak büyük önem taşıyor.


Maske hijyeni
Tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs salgını sebebiyle tam gaz devam eden tedbirler kapsamında sosyal mesafe, hijyen kuralları ve maske önemini vurgulayan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Aziz A. Hamidi terleyen maske kullanımı hakkında konuştu. Kavurucu sıcakların girmesiyle hem maske kullanımının hem de maskelerin dayanıklılığının azaldığını söyleyen Uzman Dr. Öğretim Üyesi Aziz A. Hamidi: “Bir süre kullanılan, nemlenen ve herhangi bir şekilde ıslanan maskede virüs ve bakteriler çoğalıyor. Bu nedenle terden ıslanan maske derhal değiştirilmelidir” dedi.N95 ve FFP tipi maskeler
Salgın dönemini atlatmak için yaz sıcağında zorlanan vatandaşların mutlak olarak maske takmasını vurgulayan Dr. Öğretim Üyesi Aziz A. Hamidi: “N95 ve FFP tipi maskeler karşıdan gelen virüsün filtre edilmesi amacında kullanılır. Hasta olan kişiden sağlıklı kişiye geçişi engellemez. Bu nedenle sadece hastanelerde belirli durumlarda sağlık çalışanların kullanması önerilir. Sosyal ortamlarda sadece cerrahi/tıbbi maskeler önerilir” ifadelerini kullandı.Yaz aylarının kavurucu sıcağıyla terlenen maskenin bakteri ve virüsler için uygun ortam sağladığını açıklayan Uzman Dr. Öğretim Üyesi Aziz A. Hamidi, maske kullanımındaki kurallara dikkat çekti: “Güç soluk alınıyorsa maskenin değiştirilmesi gerekir. Maskenin dış yüzeyine el temasından kaçınılmalıdır. Maske takıldıktan sonra çene altında indirilmemelidir. Kısa süreli (yemek, içmek için) çıkarılması gerekiyorsa bağcıklarından tutarak çıkarılır ve herhangi bir yüzeye değdirmeden tekrar takılır. Çıkarılan maskeler herhangi bir yüzeye değdirmeden çöpe atılmalıdır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz