Ana Sayfa Sağlık Kurbanlıklarda tek risk Koronavirüs değil

Kurbanlıklarda tek risk Koronavirüs değil

25
0

Kurban bayramı yaklaşırken kurban kesimi, bayramlaşma ve et ile ilgili alınacak tedbirler hakkında uzmanlar uyardı.

Korona virüs gölgesinde geçecek olan Kurban Bayramı ile ilgili bayramlaşma, el öpme, kurban kesimi ve et ile ilgili uzmanlar uyardı. Tedbirlere harfiyen uyulması gerektiğini söyleyen uzmanlar tek riskin kurbanlıklarda bulunabilecek Korona virüs olmadığına da açıklık getirdi.


1029 işçide Covid-19 pozitif çıktı
İslam aleminin önemli bayramlarından olan Kurban Bayramının yaklaşmasıyla sıkı önlemler alınmaya devam ederken aynı zamanda tedbirler de devam ediyor. Her halükarda maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulması gerektiğini hatırlatan ve Almanya örneği ile dikkatleri çeken Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. İpek Ada Alver, “Almanya’da bir et fabrikasında 1029 işçide Korona virüs testi pozitif çıktı. Filyasyon çalışmaları sonucunda 7 binin üzerinde insan bir günde karantina altına alındı. Benzer durumlar başka ülkelerde de görüldü” ifadelerini kullandı.Hijyen kurallarına uyalım
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı uyarılara dikkat çeken aynı zamanda hijyen kurallarını hatırlatan Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. İpek Ada Alver yapılması gerekleri şu şekilde sıraladı:

* Korona virüsün yayılımını engellemek için öncelikle bulunduğumuz illerden kurbanlıkları temin etmemiz gerekiyor.
* Eğer kurbanlıklar bir yerden bir yere taşınacaksa da transfer yapılacak araç ve personelin de dezenfekte kurallarına önem vermesi gerekiyor.
* Yapılan en büyük yanlışlardan biri maskenin çenenin altına indirilmesi ya da burnun kapatılmaması. Maskenin ağzı ve burnu kapatacak şekilde takılması gerekiyor.
* Kurban satış ve kesim merkezlerine girişte ateş kontrolü yapılması gerekiyor. Ateşi 38 derece ve üstünde çıkan kişilerin alana alınmaması gerekiyor.
* Kurbanlar kesildikten sonra atıkların belediye görevlileri tarafından uygun şekilde imha edilmesi gerekiyor.
* Kurban etleri alındıktan sonra kasaplarda çok uzun kuyruklar oluşuyor. Burada da sosyal mesafeye dikkat edilmeli. Bu nedenle sadece kurban kesim alanları değil et fabrikaları, mezbahalar ve kurban kesim alanlarının da denetlenmesi gerekiyor.
* Hayvanlara daha önceki bayramlarda elle dokunarak seçim yapılıyordu. Ancak artık göz ile seçerek kurban satın alınmalı.
* Pazarlıklar el teması ya da çubuk ile yapılmamalı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz