Ana Sayfa Gündem Kurbanda kesilebilecek hayvanlar

Kurbanda kesilebilecek hayvanlar

49
0

Kurban edilmek üzere seçilecek hayvanın bir takım özelliklere sahip olması gerekmekle birlikte, kurban edecek kişi ve ya kişilerin de bilmesi gereken hükümler nelerdir, ayrıntılar haberimizde.

Kurban bayramını heyecanla bekleyen vatandaşların kurban keserken yerine getirmeleri gereken bazı gereklilikler olmakla beraber, seçilecek hayvanın da bir takım özelliklere sahip olması gerekir. Usule uygun kurban kesmek isteyen kişiler bu zaruretleri bilmelidir.


Kurban bayramı yaklaşırken nasıl hayvan seçileceğine dair vatandaşların akıllarında soru işaretleri oluşmaya başladı. Dini gerekliliği yerine getirmek isteyen Müslümanlar, neye göre hayvan seçerek kurban edeceklerini öğrenmek için araştırma içine girdi. Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü ve İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu’nun açıklamalarına göre, koyun, keçi, sığır, manda ve deve kurban edilebilir. Kurban edilecek hayvanların usule uygun olması açısından koyun ve keçinin 1 yaşını, sığır ve mandanın 2 yaşını, devenin ise 5 yaşının tamamlamış olması gerekir. Altı ayını tamamlamış bir koyun 1 yaşındaki koyun gibi gösterişli duruyorsa o zaman kurban edilebilir.


Hangi hayvanlar kurban edilemez
Kurban edilebilecek hayvanlar eğer kötürüm derecesinde hasta, zayıf, bazı uzuvları eksik, bir ve ya iki gözü kör, boynuzları kırık, dili, kulağı ve kuyruğu kesik, dişlerinin çoğu ve ya tamamı dökülmüş ise bu hayvanlar kurban edilemez. Ancak kurban edilecek hayvanın doğuştan eksik uzuvlu, kulağı delik, topal, şaşı ve ya boynuzsuz ise kurban edilmesine  mani değildir.


Dini vecibeyi yerine getirmek amacıyla kesilen kurbanın derisi satılamaz, evde seccade yapılabilir ve
ya hayır kurumlarına bağışlanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz