Ana Sayfa Gündem Kurban etine virüs bulaşır mı?

Kurban etine virüs bulaşır mı?

89
0

Yeni normalleşme sürecinde Kurban bayramı yaklaşırken, Koronavirüs kurban etine bulaşır mı korkusu akıllarda soru işareti bıraktı.

Covid-19 sebebiyle yaklaşan Kurban bayramı vatandaşları endişelendirirken, akıllara Korona virüs ile ilgili farklı sorular getirdi. Kurban kesecek kişilerin ete virüs bulaşır mı sorusuna uzmanlardan yanıt gecikmedi.


“Virüs etin üzerinde birkaç saat canlı kalabilir”
Kurban Bayramı’na sayılı günler kala vatandaşlar kurbanlıklarını seçerken hijyen konusunda akıllara soru işaretleri takıldı. Kurban kesim yerlerindeki kalabalığın koronavirüs tehlikesini artırdığını ve kesim işleminin sağlık kuralları çerçevesinde yapılması gerektiğini söyleyen Emsey Hospital Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Güler Delibalta, “Seçilen kurbanlıkların sağlıklı olması, sağlıklı koşullarda profesyonel kişiler tarafından kesim yapılması da virüsten korunmak kadar önemlidir. Kalabalık ortamda etin kesildiği sırada virüsü taşıyan kişilerin konuşma, öksürme, hapşırma sırasında saçtığı damlacıklar etin üzerine gelirse, virüs etin üzerinde birkaç saat canlı kalabilir. Virüsün ete bulaşma riski uygun şartlarda pişirilerek azalabilir. Pişen ette virüs olmaz” ifadelerini kullandı.El hijyenine dikkat
Kurbanın kesilmesi, etin pay edilmesi, taşınması, depolanması, pişirilmeye hazırlanması gibi işlemler sırasında el hijyenine de dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Uzman Dr. Güler Delibalta, “Virüs bulaşmış ete dokunulduğunda elleri, sabunla yıkamadan ağzınıza, burnunuza ve gözünüze temas ettirirseniz bulaş riskini arttırıyor. Kurban kesim ve pay işini yapan veya kalabalık ortamda bulunan-gezinen kişilerden birinin virüsü bulaştırıcı olabilmesi mümkün. Eller, ete dokunduktan sonra su ve sabunla en az 20-30 saniye yıkanmadan ağız, burun ve göze temas ettirilmemeli. Kesim sırasında olabildiğince az sayıda kişi olmalıdır. Maskelerin usulüne uygun olarak takılması ve sosyal mesafe kurallarını gözeterek işlemlerin gerçekleşmesi gerekir” dedi.Bakteriler hızla çoğalıyor
Et ve et ürünlerinin bakterilerin hızla çoğalması için uygun ortama sahip olduğunu söyleyen Uzman Dr. Güler Delibalta, “Bu gibi uygun ortamlarda bakteriler hızla ürerler ve tek bir bakteriden 7 saat içinde 2 milyon, 12 saat içinde bir milyar bakteri oluşabilir. Bu durum hafif bir bakteri yüküne sahip bir etin iyi muhafaza edilmediği takdirde bir gece sonra insan sağlığı açısından son derece riskli bir durum oluşturabilir. Bu nedenle kesim, yüzüm ve eti parçalama işlemlerinin güneş görmeyen serin yerlerde, kesim sırasında kullanılan bıçak, satır gibi kesici aletlerin, kullanılan kapların ve kesim yapan kişilerin ellerinin temiz olması oldukça önemlidir”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz