Ana Sayfa Sağlık Kurban bayramını en az riskle geçirmek için ne yapılmalı

Kurban bayramını en az riskle geçirmek için ne yapılmalı

81
0

Covid-19 gölgesinde geçecek olan Kurban bayramında riskleri en aza indirgemek için uzmanlar uyardı.

Pandemi sürecinde yaklaşmakta olan Kurban Bayramında riskleri en az indirmek için uzmanlar yapılması riskli davranışlar konusunda vatandaşları uyardı. Covid-19’la mücadele kapsamında alınan tedbirlere uyulması gerektiğini söyleyen uzmanlar, yapılmaması gereken davranışları hatırlattı.

Sosyal mesafe ihlali olmamalı
Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyada yüksek oranda ölüme neden olan Covid-19 pandemi süreci alınan tedbirlerle kontrol altında tutulmaya çalışıyor. Henüz birinci dalganın yaşandığı dönemde kutlanacak olan Kurban bayramı için uzmanlar vatandaşları uyardı. Korona virüs gölgesinde geçecek olan Kurban bayramı için uyaran uzmanlar bu bayram yapılmaması gereken davranışları sıraladı. Bayramda katı bir şekilde sosyal mesafe kuralına uyulması gerektiğini söyleyen Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, “Bayramın altını önemle çizdiğimiz ‘kalabalık ortamlara girmeme’ uyarımızla çelişen bir duruma yol açmamalıdır. Alınacak önlemler sayesinde riski sıfır olmasa da en aza indirmeye çalışmamız gerekiyor. Kurban kesimi, kurban eti dağıtımı ve birlikte kurban eti yemek gibi geleneklerimiz doğrultusunda kalabalık aileler bir araya gelmeyi özlese de, şimdilik birlikteliklerimizle mesafeyi korumak gerekiyor” dedi.

Mesafe var, risk yok
Büyük coşkuyla kutlanan Kurban bayramı için bu sene bazı değişiklikler yapılması ve büyüklerimizin sağlığını korumamız gerektiğini söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, “Geleneklerimize aykırı da olsa bu, ne yazık ki bu bayramda mümkün olduğu kadar evde kalmak, telefonla veya görüntülü aramayla bayramlaşmak sağlıklı olacaktır. Hastalığı hafif geçirebilecek olan gençlerin, kendileri için hayati tehlike olmasa bile, taşıyıcı olabilecekleri, hastalığı büyüklerine geçirme ve onların yaşamlarını riske atma ihtimalleri olduğunu unutmamaları gerekir” diye konuştu.

Fiziksel temas olmamalı
Yüksek risk grubunda olan kişiler için dikkatli davranılması ve fiziksel temastan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu ziyaret ve el öpme konusunda uyardı. Zorunlu olarak ziyaret edilmesi gereken kişiler için görüşmeleri 5-6 kişi ile sınırlı tutmayı öneren Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, “Yüzyüzeyken bir metreden daha yakın mesafede durulmamamı. Bununla birlikte en yakınımız olsa bile mutlaka maske takmaya özen gösterilmelidir. Yaz aylarında olduğumuz için ev ziyaretlerinde varsa evin bahçesinde, balkonda veya terasta, açık havada olmaya özen göstermek de yarar sağlayacak ve en azından bildiğimiz riskleri azaltacaktır” şeklinde konuştu.

Maske kullanımı şart
Kurban bayramı öncesi ve bayram esnasında seyahat edecek, toplu taşıma kullanacak ve ya kalabalık ortama girecek kişiler için maske kullanımının şart olduğunu söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, “Maskenin uygun kullanılması önem taşıyor. Maske ağız ve burnu tam olarak kapatacak, hatta yanlarını da tam olarak kapatacak şekilde kullanılmalıdır. Islandıysa değiştirmek gerekir. Konuşurken ya da yemek yerken maske açıldığından karşıdaki kişi riske atılmış olur. Bu nedenle maske kullanımı çok önemlidir. Elden ele geçen her şey risklidir. En önemlisi paradır. Bu nedenle elden ele bayram harçlığı geleneğini bu bayramda sürdürmemek daha sağlıklı olacaktır” ifadelerini kullandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz