Ana Sayfa Gündem Kurban bayramında sokağa çıkma yasağı olacak mı

Kurban bayramında sokağa çıkma yasağı olacak mı

44
0

Geçtiğimiz Ramazan bayramında uygulanan 81 ilde sokağa çıkma yasağı, şimdiden akıllara Kurban bayramında da sokağa çıkma yasağı olacak mı sorusunu getirdi.

Milyonlarca vatandaşın merakla cevabını beklediği sokağa çıkma yasağı olacak mı sorusu Bilim Kurulu toplantısında masaya yatırıldı. Toplantıda görüşülen konulara ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sokağa çıkma yasağıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kurban bayramı yaklaşırken sokağa çıkma yasağını görüşmek üzere Bilim Kurulu toplandı. Vatandaşlar tarafından oldukça merak edilen sokağa çıkma yasağı olacak mı sorusu toplantı sonrası basın mensupları tarafından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yöneltildi. Kurban bayramına yönelik Covid-19 kapsamında yapılacak tedbirlerin görüşüldüğü toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ülke geneline yaymadan il bazında bazı kısıtlamalar olabileceğini söyledi.

Kurban bayramı ve sonrasında Coronavirüs vaka sayılarında artış olmamasını amaçlayan Bakan Koca, “Bugün kısmen Bilim Kurulu’nda gündeme geldi. Ama bir öneri noktasına gelmedi. Özellikle önümüzdeki haftalar, salgının seyrine göre bu konudaki öneriler daha netleşmiş olur. Temelde ülke genelinde bir sokağa çıkma yasağı gündeme gelmedi. Ama bir takım tedbirlerin olabileceği, özellikle il bazında yer yer kısıtlamaların gündeme gelebileceği görüşüldü. Vaka artışının yoğun olduğu iller söz konusu olursa, oradaki tedbirleri biraz daha sertleştirmek gerekebilir. İllerdeki vaka sayılarına göre, İl Hıfzıssıhha kurulları bütün kararları alma konusunda yetkili. Bu kapsamda il bazında bazı kısıtlamalar söz konusu olabilir. Gelecek hafta yeniden konuşacağız” dedi.

İllerdeki vaka sayısı artışı baz alınarak yapılacak tedbirler kapsamında, sokağa çıkma yasağı önümüzdeki günlerde belli olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz