Ana Sayfa Gündem Kurban bayramında içki içmek günah mıdır

Kurban bayramında içki içmek günah mıdır

1032
0

Kurban bayramında içki içilir mi, kurban etiyle alkol alınır mı, bayramın hangi gününden itibaren alkol alınabilir, işte merak ettiğiniz her şeyin cevabı.

Kurban bayramının gelmesiyle birlikte vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri de bayramda alkol alınabilir mi sorusunun cevabı. Kurban bayramının yaklaşmasıyla alkol içmenin günahını merak edenler sosyal platformlar üzerinden araştırılmaya başlandı.


Kurban bayramında alkol kullanmanın günah olup olmaması her zaman merak edilen ve araştırılan konulardan biridir. Alkol almak İslam dininin kurallarına göre, sadece bayramda değil diğer bütün günlerde günah ve haramdır. Kuran-ı Kerim’de alkolle ilgili ayetler vardır:

* Bakara Suresi, 219. ayet: Sana içkiyi ve kumarı sorarlar. De ki: “Onlarda hem büyük günah, hem insanlar için (bazı) yararlar vardır. Ama günahları yararlarından daha büyüktür.” Ve sana neyi infak edeceklerini sorarlar. De ki: “İhtiyaçtan artakalanı.” Böylece Allah, size ayetlerini açıklar; umulur ki düşünürsünüz;
* Maide Suresi, 90. ayet: Ey iman edenler, içki, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak şeytanın işlerinden olan pisliklerdir. Öyleyse bun(lar)dan kaçının; umulur ki kurtuluşa erersiniz.
* Nahl Suresi, 67. ayet: Hurmalıkların ve üzümlüklerin meyvelerinden kurdukları çardaklarda hem sarhoşluk verici içki, hem güzel bir rızık edinmektesiniz. Şüphesiz aklını kullanabilen bir topluluk için, gerçekten bunda bir ayet vardır.
* Yunus Suresi, 4. ayet: Sizin tümünüzün dönüşü O’nadır. Allah’ın va’di bir gerçektir. İman edip salih amellerde bulunanlara, adaletle karşılık vermek için yaratmayı başlatan, sonra onu iade edecek olan O’dur. İnkar edenler ise, küfürleri dolayısıyla, onlar için kaynar sudan bir içki ve acı bir azap vardır.


Kurban bayramında alkol almak dinen diğer herhangi bir gün içki içmekle aynı günaha sahiptir. Kurban etiyle içki içmek haramdır ve İl Müftülüğü açıklamasına göre: “Kurban eti ile içki içmek, camide ibadet ederken içki içmeye benzer. İçki haramdır. Kurban bir ibadettir. Kurban edilecek hayvanın eti, kemiği ve kanı mübarektir. Böyle bir ibadet için kesilen hayvanın etiyle haram bir işin yapılması son derece yanlıştır ve büyük günahtır”


Alkol almak dinimizce günah ve haram olmasına rağmen özellikle dini bayramlarda alkol almak halk tarafından büyük bir tepkiye sebep olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz