Ana Sayfa Gündem Kayserinin zengin mutfağı gelecek nesillere aktarılıyor

Kayserinin zengin mutfağı gelecek nesillere aktarılıyor

41
0

Yöresel tatlara yönelik Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın talimatıyla Gastronomi Turizmi Çalıştayı kitaplaştırıldı.

Kayserinin doğal güzelliklerini, balon turizmini, sağlık, inanç, kültür turizmi tüm ülkeye tanıtılırken yöresel lezzetler de unutulmadı. Kayserinin yöresel lezzetleri kapsamında Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç’ın talimatıyla Gastronomi Turizmi Çalıştayı’na ait bütün ayrıntılar kitaplaştırıldı.


Değişik lezzetler bir arada
Geniş kitlelere ulaşması beklenen kitabın gelecek nesillere miras kalması hedefleniyor. Kayseri’deki tarihi, sanat kültürü, gelenek göreneği gelecek nesillere ulaştırmak için çabalayan Başkan Büyükkılıç, yöresel lezzetleri de es geçmedi. Şehrin yemek kültürünü tüm dünyaya tanıtmayı hedefleyen Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, mantı, yağlama, pöç, fırınağzı, kete, çemen,  develi cıvıklısı, kurşun aşı gibi değişik lezzetlerin bir arada olacağı kitabın çok ses getireceğine inanıyor.

Sucuk ve pastırmanın ana vatanı Kayseri’nin, önde gelen lezzetlerini gelecek nesillere miras bırakmayı amaçlayan Başkan Büyükkılıç, bu alana yönelik çalışmalarını kararlılıkta sürdürüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz