Ana Sayfa Gündem Kayseri’de konut satışlarında artış var

Kayseri’de konut satışlarında artış var

58
0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan konut satış istatistikleri verilerine göre 2020 yılı Haziran ayında Kayseri’de satılan konut sayısı, bir önceki ayın neredeyse 4 katına ulaşarak büyük artış gösterdi.

TÜİK tarafından açıklanan konut satış istatistikleri verilerine göre Kayseri’de bu ay satılan konut sayısı geçen aya nazaran 4 kat daha fazla artış gösterdi. 2020 yılı Haziran ayında Kayseri’de satılan konut sayısı, bir önceki ayın neredeyse 4 katına ulaştı.

TÜİK Kayseri Bölge Müdürü Mustafa Uslu konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak, kentte satışı gerçekleşen 4 bin 77 adet konutun 2 bin 365 tanesinin, yani yaklaşık yüzde 58’inin ’borçlanarak satın alınan konutun kredi teminatını oluşturmak için yine aynı konutun teminat olarak gösterilmesi’ yani ’ipotekli satış’ şeklinde gerçekleştiğini belirtti. Artış gösteren konut satışı hakkında konuşan Mustafa Uslu, “Kayseri için ipotekli satış oranı bir önceki Mayıs ayında yüzde 37 civarında gerçekleşmişti” dedi. Konut satışlarında Haziran ayındaki artışın Türkiye için de geçerli olduğunu vurgulayan Uslu; ülke genelinde Mayıs ayında 50 bin 936 olan konut satışının Haziran ayında 190 bin 12’ye çıktığını, dolayısıyla burada da 4 kata yaklaşan bir artışın olduğunu söyledi. Uslu, “2020 yılı Haziran ayındaki konut satışı, geçen yılın Haziran ayı ile kıyaslandığında da artışın 3 kattan daha fazla olduğu görülüyor” ifadelerini kullandı.

Yabancılara yapılan yapılan konut satış sayılarına da değinen ve yılın ilk 6 ayında yabancılara 14 bin 262 adet konut satıldığını söyleyen TÜİK Kayseri Bölge Müdürü Mustafa Uslu, “Dolayısıyla burada yüzde 29’luk bir azalma söz konusu. Aynı dönemde yabancılara en çok konutun satıldığı illerimiz ve satılan konut sayıları ise sırasıyla İstanbul 6 bin 902, Antalya 2 bin 708, Ankara 964 ve İzmir 342 şeklinde sıralanıyor. Türkiye’den en çok konut satın alan yabancıların ülke uyruklarına bakıldığında ise İran ve Irak vatandaşlarının diğer ülkelere göre oldukça fazla olduğu göze çarpıyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz