Ana Sayfa Gündem Kamu personeline Whatsapp ve Telegram yasağı

Kamu personeline Whatsapp ve Telegram yasağı

59
0

Sosyal medya düzenlemesinin Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilmesinden sonra bir yasak da kamu çalışanlarına geldi.

Kamu sektöründe çalışanların WhatsApp ve Telegram gibi yabancı mesajlaşma programı kullanımı ile ilgili olan bu düzenleme sosyal medyada gündem oldu. Memurlara gelen bu kısıtlamanın ardından akıllarda birçok soru işareti oluşurken bunu eleştiren sosyal medya kullanıcıları da yaptıkları paylaşımlarla ilgili geri dönüş bekliyor.


Yerli ve milli uygulamalar
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin yayınladığı rehbere göre, kurumsal mesajlaşma için, kontrolü kurum tarafında yapılan yerli mesajlaşma programı kullanılacak. Eğer kurumun böyle bir program çalışması bulunmuyorsa, o kurumda çalışan memurlar sunucuları yurt içinde bulunan yerli mesajlaşma programlarını tercih edecek. Kamu kurumları bilgi sistemlerinde oluşabilecek bilecek zafiyeti azaltmak amacıyla Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından tamamlanan çalışma hakkında “Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi” yayımlandı. Yerli ve milli ürün kullanımının teşvik edilmesi, mükerrer çalışmaların ve yatırımların önüne geçilmesi, güvenlik tedbirlerinin üç seviyeli olacak şekilde derecelendirilmesi, güvenlik tedbirlerinin uygulanıp uygulanmadığının denetlenebilmesi adına yapılan çalışma 12 konuyu hedefliyor.

Çalışmanın 12 hedefi
Milli güvenliği tehdit edebilecek kritik türdeki verilerin güvenliğinin sağlanması amacıyla hazırlanan rehbere 12 hedef belirlendi:* Yerli ve milli ürün kullanımının teşvik edilmesi,* Rehberi uygulayacak kurum ve kuruluşlarda yapılacak mükerrer çalışmaların ve yatırımların önüne geçilmesi,* Güvenlik tedbirlerinin üç seviyeli olacak şekilde derecelendirilmesi ve varlık gruplarına güvenlik dereceleri ile uyumlu asgari güvenlik tedbirlerinin uygulanması,* Güvenlik tedbirlerinin uygulanıp uygulanmadığının denetlenebilmesi,* Tedbirlerin teknik olarak tüm kurum ve kuruluşlar tarafından uygulanabilir olması,* Rehberin hem güvenlik tedbirlerini uygulayacak personele hem de bu tedbirlerin uygulanıp uygulanmadığını kontrol edecek denetçilere hitap etmesi

Rehbere göre, verilerin gizlilik, bütünlük ve erişilebilirlik açısından güvenliği için anket düzenlenecek. Ankete, kurumda çalışan personel katılabilecek. Kurumun tüm bilgi ve iletişim çeşitleri ve varlıkları çıkarılacak. Daha sonra bir puanlama sistemiyle, kimlerin kritik bilgiye sahip olduğu belirlenecek. Bu çalışma ile tüm kamu kurumlarının siber saldırılar, bilgi sızdırılması gibi durumlara karşı kontrollü olması hedefleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz