Ana Sayfa Ekonomi Kamu bankaları ikinci el konutlar için faizleri değiştirdi

Kamu bankaları ikinci el konutlar için faizleri değiştirdi

66
0

Kamu bankaları kredi koşullarını ikinci el konutlar için yeniledi.

Kamu bankaları ikinci el konut kampanyasında değişikliğe giderek ‘avantajlı konut kredisi’ paketini yeniledi.


İkinci el konutlar için paket yenilemesi
Kamu bankalarının Haziran ayı içerisinde başlattığı ‘avantajlı konut kredisi’ paketi yenilendi. İkinci el konutlar için faiz oranları artırıldı, vadeler kısaltılarak ödemesiz dönem kaldırıldı. Kamu bankalarının, ikinci el konutlar için uyguladığı 0,74 olan vade oranı 0,79’a çıkarılarak, 180 ay vade 120 aya çekildi. Yapılan düzenleme ile gayrimenkul piyasasının yeni yatırımlarla canlanması, ekonomiye katkının artırılması ve tüketicinin deprem riskine karşı yeni evlere talep oluşturması için birinci el konutların cazip hale gelmesi hedefleniyor.


Ödemesiz döneme son
Kamu bankaları tarafından birinci el/sıfır konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıla kadar vade ve aylık yüzde 0,64 faiz oranı ile finansman imkanı sunuluyor. Birinci el konutlarda da ödemesiz dönem kalktı, ancak bazı bankalarda halen 3 ay ödemesiz dönem imkanı sunulabiliyor. İkinci el konutlar için ise daha önce azami 12 ay ödemesiz dönemli, azami 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,74 faiz oranı ile finansman imkanı uygulanıyordu.


Güvenli konut ihtiyacı
Ekonomi yönetiminin arka arkaya önemli adımlar attığına vurgu yaparken, ikinci el konut satışlarının sistemde faydasının sadece satan kişilere faydası olduğunu belirten Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, “Üretimdeki yani birinci el konutlar ise onlarca sektöre, binlerce kişiye fayda veriyor. Biz de sık sık gündeme getiriyorduk. Bundan sonra birinci el konut piyasasının ağırlığını görmeye başlayacağız. Vatandaşlar ise deprem, enerji, sağlık gibi temellerde güvenli konuta olan ihtiyacını daha bilinçli gidermiş olacak” ifadelerini kullandı.Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, haziran ayı konut satışları verilerine göre birinci el konutlar için ek tedbir alınması gerektiğini vurguladı. Birinci el konutların satışına dikkat çekilmesinin gerekli olduğunu söyleyen Başkan Elmas, “Hükümet, Hazine ve Maliye Bakanlığı, kamu bankaları ekonomiye katkı sunacak, tüketiciye destek olacak en iyi imkanları oluşturmaya devam ediyor. KONUTDER olarak talebimiz de bu yöndeydi. Bundan sonra bir kere konut fiyatlarına aşırı zam yapma davranışı frenlenecek. Çünkü bunu üreticilerin yapmadığını gördük. İkinci elde yapıldığı görüldü. Stokların erimesi, nakde hızlı dönmesi, yeni projelerin gelmesi, tüketicinin sağlam ve enerji verimli konutlara yönelmesi açısından farkın açılması çok önemliydi” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz