Ana Sayfa Gündem İşsiz kalanlar için

İşsiz kalanlar için

85
0

Her hangi bir sebeple işinden ayrılan kişilere devlet tarafından işsizlik maaşı sağlanıyor. Peki, işsizlik maaşı nedir, kimler alabilir, işte ayrıntılar

İşsiz kalan, uzun süre çalışamayan ve ekonomik sıkıntılar yaşayan kişilere devlet tarafından işsizlik ödeneği sağlanır. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından verilen işsizlik ödeneği, belirli şartları sağlayan kişilere temin ediliyor.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de binlerce işsiz bulunuyor. Türkiye İş Kurumu tarafından, işsiz kalan kişilere sosyal yardım niteliğinde işsizlik ödeneği veriliyor. İşsizlik maaşı, daha önce sigortalı olarak çalışan işsizlere 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için yine kanunda belirtilen süre ve miktarda yapılan ödemeye denir.  Vatandaşın imdadına yetişen İŞKUR’un işsizlik ödeneğinden yararlanmak için belirlenmiş koşullar ise şu şekilde:

*Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

*Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

*Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

*Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak gerekir.

İşsizlik ödeneği almak için, hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvurular, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Zorlayıcı sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir. İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. Aynı zamanda kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. İşsizlik maaşı almaya hak kazanan kişiler için sağlayan hizmetler ise şu şekilde:

*İşsizlik Ödeneği

*Genel Sağlık Sigortası Primleri

*Yeni bir iş bulma

*Meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi

İşsizlik maaşı süresi ve tutarı
Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün, 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün işsizlik maaşı sağlanır.
İşsizlik ödeneği son 4 ay asgari ücretle çalışan kişilere 1.168,27 TL, son 4 ay 3.500 TL ile çalışan kişilere 1.389,37 TL ve yine son 4 ay 6.000 TL ile çalışan kişilere 2.336,53 TL tutarında işsizlik maaşı ödenir.


İşsizlik maaşı damga vergisi hariç hiçbir kesintiye ve ya vergiye tabi değildir, nafaka borçları dışında devredilemez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz