Ana Sayfa Ekonomi İşçi emeklisine zam müjdesi

İşçi emeklisine zam müjdesi

90
0

İşçi ve memur emeklisi zamları açıklandı. Temmuz ayı itibariyle açıklanan işçi, memur emekli maaşları kaç lira oldu. Herkesin merak ettiği o detaylar haberimizde

Her yılın Temmuz ayında açıklanan SGK ve Bağ-kur işçi, memur emeklisi maaşlarına gelen zammın bu yıl yüzde 4 üstünde olacağı bekleniyor. Enflasyon rakamlarına göre belirlenen zamlar, her yıl ocak ve temmuz ayında açıklanıyor.


Enflasyon oranında zam
Her yıl 2 kere zam yapılan ve enflasyon oranında artan emekli maaşları, memur ve işçi emeklileri tarafından oldukça merak edilmekteydi. Dört gözle beklenen enflasyon oranının açıklanmasıyla belirlenen emekli maaşları zammı, emekliliğe hak kazanan memur ve işçileri oldukça sevindirdi. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan haziran ayı enflasyon oranlarına göre memur ve emekli maaşlarına yüzde 5,75 oranında zam yapılırken, yüzde 1,75 oranında enflasyon farkı oluşmuş oldu. İşçi ve Bağ-kur emeklilerine de yapılan yüzde 5,75 oranında zamla en düşük işçi emeklisi maaşı 72 TL yükselirken, en düşük memur emeklisi maaşları 148 TL zamlanmış oldu. Açıklanan oranlarla en düşük memur maaşı ise 207 TL artmış oldu. Esnaf ve çiftçi maaşlarına 6 aylık enflasyon rakamlarıyla yani yine yüzde 5,75 oranında artış gerçekleştirildi.


Çarşı, pazar, marketteki fiyatlar düşünülünce yetersiz kaldığı düşünülen zamlı maaşlar ise şu şekilde:

En düşük memur maaşı – 3812 TL                                     
En düşük memur emeklisi maaşı – 2717 TL
En düşük işçi emeklisi maaşı – 1335 TL                            
En düşük esnaf emeklisi – 1629 TL                                    
En düşük çiftçi emeklisi – 1534 TL                                      

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz