Ana Sayfa Eğitim İlk Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü İTÜ’de açılıyor

İlk Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü İTÜ’de açılıyor

81
0

Basın açıklaması yapan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), ilk Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği bölümünün açılışı hakkında bilgi verdi.

Ülkemizin en köklü üniversitelerinden biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Türkiye’nin ilk ‘Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği’ bölümünün açılacağını duyurdu.


T
ürkiyenin ilk yapay zeka ve veri mühendisliği
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Türkiye’nin ilk ‘Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği’ bölümünün 2020-2021 itibarıyla ilk öğrencilerini kabul edeceğini duyurdu. Yaptığı basın toplantısında bölüm hakkında bilgi veren Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şule Gündüz Öğüdücü, “Bölüm, kritik önem taşıyan alanlarda milli teknolojilerin gelişmesine katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı. 2018 yılından bu yana İTÜ Yapay Zeka ve Veri Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi aracılığı ile yapay zeka altyapısı konusunda çalışmalar yürütüldüğü belirtilen açıklamada, ilk yıl bölüme kabul edilecek 40 öğrencinin, Türkiye’nin ilk yapay zeka ve veri mühendisleri olarak Türkiye ekonomisinin ve sektörlerinin şekillenmesine liderlik edeceği ifade edildi. Haziran ayında YÖK tarafından onaylandığı bildirilen Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği lisans programı 2020-2021 eğitim-öğretim yılı itibarıyla öğrenci kabulüne başlayacak. Bildiğimiz gibi eğitim, yüzde 100 İngilizce olarak gerçekleştirilecek. Aktarılan bilgiye göre bölümden mezun olan kişiler başlıca bilişim, finans, bankacılık, sağlık, eğitim hizmetleri, savunma sanayi, enerji, telekomünikasyon sektörlerinde hizmet verebilecekler.

Milli teknolojilerin gelişmesine katkı sağlayacak
Türkiye’nin ilk yapay zeka ve veri mühendislerini yetişeceği İstanbul Teknik Üniversitesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şule Gündüz Öğüdücü, “Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü, yapay zeka ve veri bilimi konusunda yalnızca temel mühendislik uygulamalarının değil, yeni yapay zeka ve veri bilimi işlem basamaklarını da geliştirileceği güçlü bir ekosistem oluşturacak. Bölüm, kritik önem taşıyan alanlarda milli teknolojilerin gelişmesine katkı sağlayacak. Bu yıl öğrencimiz olacak 40 genç, Türkiye’nin ilk yapay zeka ve veri mühendisleri olacaklar. Böylece büyük verilerin toplanması, saklanması, yönetilmesi yapay zeka algoritmalarına uygun koşullara getirilmesi veri analitiği veri akışlarının yönetilmesi gibi bütüncül bir bakış açısına sahip olacaklardır” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz