Ana Sayfa Teknoloji Huawei zirveye tırmandı, Samsung geride kaldı

Huawei zirveye tırmandı, Samsung geride kaldı

64
0

Korona virüs salgını sürecinde çabuk toparlanan Çin, Huawei akıllı telefon sektöründe bir numaraya yerleşti.

Analiz ve rapor veren bir şirkete göre teknoloji harikası Samsung marka akıllı telefonları Huawei geride bırakarak zirveye yerleşti. Zirveyi elde eden Huawei konumunu koruyabilecek mi sorusu ise kullanıcılar tarafından fikir ayrılıklarına sebeb oldu.

Çin pazarındaki artış zirveye taşıdı
Bir analiz şirketi olan Canalsy tarafından yapılan araştırmaya göre, Huawei’nin akıllı telefon sektörünün bir numarası oldu. İstatistiklere göre Huawei, 2020’nin ikinci çeyreğinde 55.8 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirip, Samsung’u geride bırakarak sektörün bir numarası olmayı başardı. Akıllı telefon sektörü, Covid-19 salgınının patlak vermesiyle derinden sarsılmış olsa da Huawei, satış rakamlarında azalma olmasına rağmen Samsung’u geride bırakmayı başardı. Huewei akıllı telefonların zirveye çıkmasına neden olarak ise Çin pazarlarındaki artış baz alındı.

Samsung’un satışları yüzde 30 düştü
Canalsy’nin raporuna göre Huawei, 2020’nin ikinci çeyreğinde yüzde 5 düşüşle 55.8 milyon telefonu sevkiyatı gerçekleştirdi. Huawei’nin en büyük rakibi olan Güney Koreli teknoloji devi Samsung ise aynı dönemde 53.7 milyon akıllı telefon sevkiyatı yaptı. Bu da Huawei’nin, çok az bir farkla olsa da Samsung’u geçtiğini gösteriyor. Samsung’un satışları, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 30 kadar düşmüş durumda. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Canalsy Analisti Ben Stanton, bu durumun bundan bir yıl önce sadece birkaç kişinin tahmin edebileceği bir şey olduğunu ifade ediyor. Samsung’un Çin’de yüzde 1’den daha düşük pazar payının olduğunu ifade eden Stanton, Huawei’nin bu pozisyona gelmesini sağlayan durumun COVID-19 salgını olduğunu söylüyor. Stanton’a göre koronavirüs salgını olmasaydı, Huawei Samsung’u geçemeyecekti.

Canalsy yetkililerinde olan Mo Jia’dan gelen açıklamalara göre Huawei’nin marka gücünü yerli tüketicilere ve tedarikçilere sergileyecek olması, şirketin başarısının devamı için yeterli değil. Jia’ya göre Huawei’nin sektör liderliği şu an için sağlanmış olsa da bunun ilerleyen süreçte korunması çok zor. Çünkü özellikle de Avrupa gibi kilit pazarlarda yaşanacak ekonomik iyileşmeler, Huawei’nin zirvede kalmasını zorlaştırabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz