Ana Sayfa Sağlık Her derde deva: kilosu 100 lira

Her derde deva: kilosu 100 lira

38
0

Burdur Arı Yetiştiriciler Birliği tarafından üretilen bal her derde deva olmakla beraber fiyatı duyanları hayrete düşürüyor.

Rezene balı olarak bilinen, Burdur Arı Yetiştiriciler Birliği tarafından yoğun üretilen bal birçok hastalığın çaresi olarak görülüyor. İnsan sağlığına sınırsız faydası olan balın kilosu ise duyanları şaşkına çeviriyor.

Her derde deva
Burdur Arı Yetiştiriciler Birliği tarafından üretilen rezene balı, mide rahatsızlıkları ve hipertansiyon başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geliyor. Karamanlı, Tefenni, Gölhisar bölgelerinde yoğun olarak üretilen rezene balı aynı zamanda içerdiği antioksidan etkisiyle kemik sağlığının korunmasında ve bazı kanser türlerinin tedavisinde destek amaçlı kullanılıyor. Burdur Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı Mesut Bilgiç birçok hastalığa iyi gelen rezene balı için Türkiye’nin her yerinden yoğun talep aldıklarını söyledi. Hazımsızlık, şişkinlik, mide ağrısı ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklara iyi geldiği söylenen rezene balı hakkında konuşan Başkan Mesut Bilgiç: “Rezene balının insan sağlığına faydalarını saymakla bitiremeyiz. Rezene balı mide rahatsızlıkları ve hipertansiyon olmak üzere daha birçok hastalıkta kullanılmaktadır. Rezene balı vücut direncini artırır ve hastalıklara karşı korur. Emziren kadınlarda anne sütünü artırdığı bilinmektedir. İçeriğinde antioksidanlar barındırdığından kemik erimesinin tedavisinde, kemik sağlığının korunmasında ve bazı kanser türlerinin tedavisinde destek amaçlı olarak kullanılmaktadır” dedi.Burdur’a özgü rezene balı
Türkiye’nin her yerinden sipariş alınan fakat Burdur’a özgü üretilen rezene balı hakkında Başkan Bilgiç: “Akdeniz iklimine mahsus bir bitki. Denizli bölgesinde de bir miktar yetişmektedir. Şu anda Burdur’a özgü bir bal olmaya başladı. Rezene haziran sonu temmuz başı gibi çiçeklenmeye başlar. Hasadı da temmuz sonu gibi oluyor. Arılardan doğal olarak ürettiğimiz rezeneden ne geliyorsa o balları şifa kaynağı olarak tüketiciye sunuyoruz. Rezene balı iklim şartlarına bağlı olarak yaklaşık 10 ile 50 ton arasında üretiliyor” diye konuştu.Vitamin ve mineraller içeren aynı zamanda bir kilosu 100 TL olan rezene balı, bir miktar fazla tüketildiğinde mide ağrıları, kas ağrıları, baş dönmesi gibi birçok olumsuz etkilere yol açabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz