Ana Sayfa Gündem Hatay Baro Başkanı gözaltına alındı

Hatay Baro Başkanı gözaltına alındı

34
0

Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez polis mensuplarıyla yaşadığı tartışma sonrası gözaltına alındı.

Hatay Barosu Başkanı Avukat Ekrem Dönmez, ailesiyle birlikte yemek yediği lokantada polislerle yaptığı sözlü tartışma sonrası gözaltına alınarak, emniyete götürüldü.

“Biz devletiz, kanunsuz iş yapmayız”
Hatay Barosu Başkanı Avukat Ekrem Dönmez, İskenderun İlçesinde bir lokantada polisle arasında geçen kimlik kontrolü tartışmasının ardından gece gözaltına alındı. Kimliğini sorgulamak isteyen polise dayanağını soran Av. Ekrem Dönmez çıkan tartışmanın ardından geceyi Şehit Haydar Polis Karakolu’nda geçirdi. Polisin “Biz devletiz kanunsuz iş yapmayız” diyerek zorla gözaltına aldığı Av. Dönmez ile polislerin birbirlerinden karşılıklı şikayetçi oldukları öğrenildi. Av. Ekrem Dönmez ise “Hukuk devletinde yaşıyorsak, sorumlular hak ettiği cezayı alacaktır. Hukukun üstünlüğü herkese lazım” diye konuştu. Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ise Av. Ekrem Dönmez’i, ziyaret ederek konu hakkında bilgi aldı. Yeşilboğaz, polisin “Biz devletiz, hatta sizden daha fazla devletiz” sözleriyle ‘savunma’ya gözdağı verildiğini belirterek “Polis devleti değil, hukuk devleti ilelebet yaşayacaktır. Artık elinizi cübbelerimizden çekin. Cübbelerimizin onuru, kutsallığı, bağımsızlığı, özgürlüğü sizleri korkutuyor. Ama hiçbir baskı, sindirme politikaları, biz savunmanın temsilcilerini korkutamayacaktır, yıldırmayacaktır. Her koşulda, her zorlukta adalet ve bağımsızlık çizgisinde mücadelemizi sürdüreceğiz. Savunma susturulamaz, savunma teslim alınamaz” dedi.


“Müdahale keyfidir ve kanuna aykırıdır” denildi
Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da gözaltı kararına tepki göstererek, “Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez’in ailesiyle yemek yediği sırada polisler tarafından kimlik göstermediği için gözaltına alınmasını kınıyoruz. Olay sonrasında TBB Avukat Hakları Merkezimizin üyesi Av. Şenol Yücesoy Mersin’den Birliğimiz adına destek olmak üzere Hatay’a intikal etmiştir. Polisin kimlik sorma yetkisi vardır. Ancak Polis Vazife ve Sâlahiyet Kanunu madde. 4A’nın özü, polisin tanıdığı halde bir kişiye kimlik sormasına izin vermez. Kanunen il Cumhuriyet Başsavcısı ile eşit kurumsal pozisyonda bulunan baro başkanının o ilde görev yapan polis memurları ve özellikle amirleri tarafından tanınmaması hayatın olağan akışına aykırıdır. Bu sebeple Hatay Barosu Başkanına yapılan uygulama ve sonrasındaki fiziki müdahale keyfidir ve kanuna aykırıdır. Sorumlular hakkında adli ve idari yaptırım uygulanması gereklidir. Türkiye Barolar Birliği konunun takipçisi olacaktır” açıklamasını yaptı. Türkiye Barolar Birliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “yapılan uygulama ve sonrasındaki fiziki müdahale keyfidir ve kanuna aykırıdır” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz