Ana Sayfa Gündem Güneş yanığına dikkat!

Güneş yanığına dikkat!

37
0

Kavurucu sıcakların gelmesiyle denize giden vatandaşları uzmanlar güneş yanığı hakkında uyardı.

Yaz sezonunun girmesiyle, deniz kenarına giderek bronzlaşmak isteyen kişileri güneş yanığına karşı uzmanlar uyardı. Bronzlaşmaya çalışırken, kavurucu güneş altında yanmamaya dikkat çeken uzmanlar dikkat edilmesi gereken hususları açıkladı.


Koyu tenliler oldukça şanslı
Yaz aylarında sıkça görülen problemlerden olan güneş yanığı ciltte kızarıklık, tahriş, kaşıntı gibi belirtiler göstererek, kişinin sağlığını etkiler. Bronzlaşma amaçlı güneşin altında kalma süresinin kişiden kişiye değiştiğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Serpil Özyılmaz güneş yanığı konusunda dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Öte yandan açık renk ten, göz, saç özelliklerine sahip kişilerin bronzlaşma süresinin değişiklik gösterdiğini açıklayan Dr. Serpil Özyılmaz: “Bu kişiler güneşlendiklerinde hiçbir şekilde bronzlaşmazlar. Güneşle her temaslarında vücutlarında kızarıklık, güneş yanığı oluşur. Buğday tenli kişiler ise ilk günlerde biraz daha zorlanırken daha sonraki günlerde ten renklerinde bir koyulaşma görülür. Bu konuda en şanslı olan kesim ise koyu tenlilerdir. Bu kişilerin cildinde doğal bir bariyer vardır. Derilerinde pigment üreten hücre sayıları fazla olduğundan güneşle en ufak temaslarında cilt bir örtü gibi pigment üretir, güneşe karşı korur” dedi.


Acil durum: Güneş yanığı
Acil olarak nitelendirilen güneş yanıkları için belirtiler görünmeye başladığı an doktor başvurmanın önemli olduğunu belirten Dr. Serpil Özyılmaz: “Güneş çarpmasının belirtileri; baş dönmesi, susuzluk, hatta tansiyon düşmesi bazen bayılma olabilir. Kişinin su dengesini iyi ayarlaması lazım. Kişi uzun süre fark etmeden sahilde susuz kalabiliyor. Bu durumda vücut ısısı birdenbire yükselebiliyor. Baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü görülüyor. Eğer bu konuda dikkatli olunmazsa acil başvurularında hayatı tehdit eden bir durum görülebilir. Bu konuda dikkatli olmak gerekiyor. Diğer acil durum güneş yanıkları. Kişiler ilk gün bunu çok fark etmezler. Genellikle 24 ila 48 saat içinde ciltte kızarma, hassaslaşma, şişme ve su toplamaları görülür. Ne kadar risk grubundaysanız görülme sıklığı o kadar fazla olur. O nedenle cilt tipinize uygun güneş koruyucuları kullanmanız çok önemli. Bunun yanı sıra günün belirli saatlerinde güneşle temasınızın olmaması çok önemli. Kişiler kremi sürer sürmez güneşe çıkıyor. Bu çok tehlikeli. Özellikle çocuklarda güneşe çıkmadan en az 20 dakika önce güneş koruyucusunu uygulamalısınız. Güneş ışınlarının en zararlı olduğu 11.00-16.00 arası ise güneşlenmemeli, kendinizi korumayı öğrenmelisiniz” ifadelerini kullandı.Halk arasında bilinen yoğurt ve diş macununun yanık üzerinde kullanılmasının yanlış olduğunu belirten Dr. Özyılmaz şapka, gözlük, şemsiye gibi önlemler alınması gerektiğini vurguladı. Alternatif uygulanacak tedavi yöntemlerinin faydadan çok zarar verebileceğini söyleyen Dr. Serpil Özyılmaz: “Soğuk su ve havlu ile yapılan soğuk kompleks uygulamalar fayda edecektir. Ama su toplamaları oluştuysa bunun tedavisi profesyonel kişilerce yapılmalıdır. Bazen öyle şiddetli su toplamaları olur ki o bölgedeki suyu boşaltmak zorunda kalabiliriz. Böyle durumlarda da yara bakımı çok önemli. Diş macunu, yoğurt gibi yanığa uygulanan tedaviler vücutta farklı reaksiyonlara yol açabilir. Diş macunu kimyasal bir bileşiktir ve bunu yanığa uyguladığınızda üzerine binecek bir alerjik reaksiyon yaranın iyileşmesinde çok daha kötü sonuçlara yol açabilir. Yoğurt ne kadar serinlik hissi verse de gerçek uygulama olmadığı için fayda sağlamayacaktır. Bu nedenle soğuk uygulamaları daha çok önermeliyiz” dedi.


Fiziksel önlemlerin özellikle 6 aydan küçük bebekler için uygulanması gerektiğini söyleyen Dr. Serpil Özyılmaz güneş kremi konusunda da uyardı. 6 aydan küçük bebeklere güneş kremi kullanılmaması, fiziksel tedbir alınması gerektiğini açıklayan Dr. Özyılmaz: “6 aydan sonraki çocuklarda güneş koruyucular güvenle kullanılabilir. Aynı şekilde yetişkinler de cilt tipine uygun olarak güneş koruyucu kullanabilir” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz