Ana Sayfa Teknoloji Google Türkiye’deki reklamları kaldırma kararı aldı

Google Türkiye’deki reklamları kaldırma kararı aldı

61
0

Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen Sosyal Medya Düzenlemesi sonrası, Google reklamlar yeni bir adım attı.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Google Türkiye’ye verdiği reklamlar konusunda sansasyonel bir adım attı ve bu uygulama kapsamında reklamları kaldırma kararı aldı.


Alışveriş reklamı olmayacak
Rekabet Kurumu ile Google arasındaki çözülemeyen reklam sorunu, Google’a yeni bir adım attırdı. Bu uygulama kapsamında Google, 10 Ağustos itibarıyla Türkiye’deki kullanıcılara alışveriş reklamı göstermeyecek. Kullanıcılar, sorunlar çözüldükten sonra alışveriş reklamı görmeye devam edecekler.
Rekabet Kurumu ile Google arasında yaşanan sorunlarda yeni bir dönem başladı. Rekabet Kurumu’nun, 2020’nin başında aldığı “Google’ın Alışveriş Karşılaştırma Servislerine (AKS) eşit davranmasını” öngören kararı doğrultusunda, Google yeni bir adım attı. ABD merkezli teknoloji devi, 10 Ağustos itibarıyla Türkiye’deki arama sayfalarından alışveriş reklamlarını durduracağını açıkladı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Google yetkilileri, Rekabet Kurumu’na bir dizi tedbir adımının sunulduğu ifade ediyor. Ancak yaşanan süreçte bu tedbirlerin uygulanabilirliğinin belirsiz olması nedeniyle bir sonuca varılamamış. Google yetkilileri, bu sürecin sağlıklı bir şekilde atlatılabilmesi ve faaliyetlerin sürdürülebilmesi için böyle bir karar aldıklarını ifade ediyorlar.Sunduğu kararın detaylarını açıklamayan Google, Avrupa’da 600’den fazla AKS’nin katılımıyla 3 yıldır başarıyla uygulanan tedbirlere çok benzer bir çözüm yolu olduğu ifade etti. 10 Ağustos itibarıyla alışveriş reklamlarını Türkiye’deki arama sonuçlarından kaldıracak fakat çözüm aradıklarını belirten Rekabet Kurumu bu durumun fazla uzun sürmeyeceğini açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz