Ana Sayfa Teknoloji Google o uygulamaları kaldırdı

Google o uygulamaları kaldırdı

88
0

Google Facebook şifrelerini çaldığı gerekçesiyle 25 uygulamayı Google Play’den kaldırdı. İşte o uygulamalar

Google 25 uygulamayı Facebook giriş bilgilerini çaldığı gerekçesiyle tespit ederek, Google Play üzerinden kaldırmakla kalmadı, ayrıca kullanıcıları da uyardı. İlk bakışta iyi izlenim veren uygulamaların, arka planda güvenlik zafiyetine yol açtığı belirlendi.


Google Play üzerinden kullanıcılara farklı hizmetler veren uygulamaların aslında 2019 yılından beri, yüklendiği andan itibaren telefonda zafiyet oluşturduğu ve Facebook giriş bilgilerini çaldığı tespit edildi. Güvenlik ihlali yapan uygulamaların, Rio Reader LLC tarafından geliştirilmiş ve Google tarafından kaldırılmadan önce 2,34 milyon kişi tarafından indirilmiş olduğu tespit edildi.


Adımsayar, fotoğraf düzenleyici, duvar kağıdı
Kötü amaçlı uygulamalar hakkında, siber güvenlik şirketinde Operasyon Direktörü olarak çalışan Alev Akkoyunlu: “Adım sayar, fotoğraf düzenleme, video düzenleme, duvar kâğıdı, el feneri, dosya yöneticileri ve mobil oyunlar gibi meşru uygulamaları taklit eden kötü amaçlı uygulamalar, Facebook kullanıcılarının giriş bilgilerinin çalınmasına neden olan aynı kötü amaçlı kodu paylaşıyordu. Uygulamaların çoğu 2019 yılında oluşturulmuş gibi görünüyor ve indirme sayısı 10.000 ile 500.000 arasında değişiyor. Bu durum, uygulamaların birçok Facebook kullanıcısının kimlik bilgilerini toplayabilecek zamanları olduğu anlamına geliyor. Google, yılbaşından bu yana platformundan adware veya güvenli olmayan uygulamaları kaldırıyor. Tüm sahte uygulamalar zamanında keşfedilip kaldırılmasa da Android kullanıcıları bunları tespit etmede önemli bir rol oynayabilir” dedi.

İşte o uygulamalar
Super Wallpapers Flashlight, Padenatef, Wallpaper Level, Contour level wallpaper, Iplayer & iwallpaper, Video maker, Color Wallpapers, Pedometer, Powerful Flashlight, Super Bright Flashlight, Super Flashlight, Solitaire, Accurate scanning of QR code, Classic card games, Junk file cleaning, Synthetic Z, File Manager, Composite Z, Screenshot capture, Daily Horoscope Wallpapers, Wuxia Reader, Plus Weather, Anime Live Wallpaper, iHealth step counter, Com.tyapp.fiction


Hemen silin
Güvenlik ihlali yapan uygulamaların, farklı zafiyetlere de yol açabileceğini ve hemen silinmesi gerektiğini söyleyen Akkoyunlu, özellikle bilinmeyen kaynağa bağlı uygulamalara Facebook ve Google hesaplarıyla bağlanılmaması gerektiğini vurguladı. Bitdefender Password Manager uygulamasını tavsiye eden Alev Akkoyunlu: “ Birçok insan için yeni hesap açmak her ne kadar sıkıntılı bir süreç olsa da, sonradan yaşayacağımız güvenlik problemlerini düşünerek yeni hesap oluşturulmasını ve bu hesaplarda farklı şifreler kullanılmasını öneriyorum. Farklı ve güçlü birçok şifreyi akılda tutmak oldukça zor olabilir. Bir insanın, ortalama 15 hesabı bulunduğunu düşünürsek bu konuda Bitdefender Password Manager gibi bir şifre yöneticisi denemelerini tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz