Ana Sayfa Gündem Doğum yardımı ve süt parası nedir

Doğum yardımı ve süt parası nedir

88
0

Devlet tarafından annelere yapılan doğum yardımları nelerdir, nasıl alınır, merak ettiğiniz her şey haberimizde.

Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen doğum parası Türk vatandaşları ve mavi kart sahibi kişilere sağlanıyor. Maddi sıkıntı yaşayan, dar gelirli kişilere verilen doğum yardımı 15 mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleşen doğumları kapsıyor.

Ekonomik sıkıntı yaşayan anne babalara devlet tarafından verilen sosyal doğum yardımından yurt içi ve yurt dışında yaşayan kişiler faydalanabilir. Sosyal doğum yardımı almak isteyen kişilerin izlemesi gereken prosedür ise eksiksiz tamamlanmalıdır. Doğum yardımı başvurusu için, bebek doğduktan sonra nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sistemi’nde (KPS) kayıt yapılmasının hemen ardından ‘Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi’ formunun doldurulmasıyla ilk aşama tamamlanmış olur.
Dilekçenin eksiksiz yazılıp, imzalanmasının ardından şahsen, iadeli taahhütlü posta, kargo yoluyla Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne ve Sosyal Hizmet Merkezlerine ulaştırılması gerekir.  Yurt dışında yaşayan TC vatandaşları ve ya mavi kart sahipleri ise başvurularını, Büyük Elçilik ve Konsolosluklarca gerçekleştirebilmektedir.

İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve diğer çocuklar için 600 TL tutarında 1 defaya mahsus verilen doğum yardımı parası Doğum Yardımı Sistemi’ne (DYS) girildiği ayı takip eden ayın son haftası, hak sahiplerince Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) şubelerinden çekilebilmektedir.


Çoklu doğum parası
İkiz, üçüz gibi çoklu doğum yaşanan ihtiyaç sahibi ailelere sağlanan çoklu doğum yardımı, 0-2 yaş grubunda çocukları kapsıyor. Çoklu doğum formu doldurularak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne başvurulması gerekir. Sonrasında başvuru yapacak kişinin bulunduğu il ve ya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıflarına kayıt yaptırması gerekmektedir. SYD tarafından incelenip tespit edilerek, dar gelirli ailelere sağlanan doğum yardımı çocuk başına 150 TL olmak üzere 2 sene boyunca ödenir. Hane içindeki kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3’ünden az ise çoklu doğum yardımı alınabilir. Sadece annelerin değil, babaların da alabileceği bu yardım için gereken evraklar ise şu şekilde:

*Annenin TC kimliği
*Varsa doğum belgesi ve ya çocukların kimliği ibraz edilmelidir.


Süt Parası
Devlet tarafından annelere ikinci önemli yardım olarak verilen süt parası, 1 defaya mahsus olmakla birlikte, her çocuk için ayrı ayrı ödenir. Çalışan ve ya çalışmayan farkı olmadan her anneye ödenen süt parası, ekonomik sıkıntılar yaşayan annelere doğum öncesi ve sonrası süreci kolaylaştırmak için verilir.  4A (SSK) ve 4B (BAĞ-KUR) sigorta kollarına mensup olarak hizmet akdine bağlı ya da kendi adına ve hesabına yaptıkları çalışmalardan dolayı aylık alan anneler ve babalar süt parası desteğinden yararlanabilmektedir. E-devlet uygulaması üzerinden sorgulatarak Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) ve ya Ziraat Bankası şubeleri tarafından kimlik kartıyla süt parası alınabilir. Asgari ücret baz alınarak hesaplanan süt parası, 2020 yılı için 202 TL olarak belirlenmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz