Ana Sayfa Sağlık Diş hekiminden korkmaya son

Diş hekiminden korkmaya son

51
0

Çoğu insanın korkulu rüyası olan diş hekimi fobisi için tedavi olmak isteyen kişilere alternatif bir çözüm üretildi.

Diş hekimine gitmenin bile korkuya neden olduğu insanlar için dişçi fobisine yönelik alternatif çözüm yolu üretildi. Diş tedavisini kolaylaştıran çözüm aynı zamanda hastaların da diş hekimi korkusunu yenmeye yardımcı olması bekleniyor.

Diş ve diş eti hastalıkları için diş hekimi koltuğuna oturmaya korkan insanlara yönelik alternatif çözüm olarak sedasyon uygulanıyor. Korku, mide bulantısı, ağızın uzun süre açık kalması gibi etkenler insanların adeta kabusu haline geliyor. Kişinin kendini rahat hissetmesi ve tedavinin kolay uygulanabilmesi için anestezi uzmanları tarafından sedasyon veriliyor. Sedasyon bilinç açıkken derin uyku oluşturma hali olarak bilinmekle beraber aynı zamanda sakinleştirme yöntemi olarak da kullanılır. Tedavi yapılacak kişiyi sakinleştirme ve ağrısını azaltma amaçlı yapılan bu işlem birkaç farklı şekilde uygulanır.


Bilinç açıkken sedasyon
Tedavi olacak kişiyle iletişim kurma problemi varsa ve ya işlem esnasında hastanın mide bulantısı oluyorsa sedasyon yöntemi tercih edilebilir. Çoğunlukla buruna yerleştirilen bir maske ile ve ya damar yoluyla sedasyon verilir. Uygulanacak tedaviye göre bilinç açık ve ya derin sedasyon yöntemi tercih edilebilir. Bilinç açıkken yapılacak tedavi uygulamaları için konuşan Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Esra Özer: “Önceden girişimi kabul etmeyen hasta artık kabul eder hale gelmelidir. Hastayla iletişim devam etmeli, özellikle ağrı için lokal anestezi yapılırken iletişim zorunludur. Ağrı eşiğinin yükselmesine imkan sağlanmalıdır. Hastanın solunum, yutkunma gibi koruyucu refleksleri aktif olmalıdır. Kalp hızı, kan basıncı, solunum hızı gibi yaşamsal bulguları düzenli olmalıdır. Anestezik ilaçların sakinleştirici etkileri nedeniyle kalp hızı ve kan basıncında bir miktar düşme olabilir. Bir miktar unutkanlık olabilir. Bu durum, seçilen anestezik ilaca ve doza bağlı olarak gelişebilir” dedi.


Derin sedasyon
Belirli reflekslerin kısıtlanması amacıyla yapılan derin sedasyon hakkında bilgi veren Dr. Esra Özer: “Fiziksel ve sözel uyarılara uygun yanıt veremeyecek düzeyde bilinç baskılanmıştır. Derin sedasyon, genel anesteziye benzer. Tek farkı genel anestezide uyanıklık tamamen ortadan kalkmıştır. Derin sedasyon ve genel anestezi, aşırı derecede korkan, iletişim kurulamayan, zihinsel özürü bulunan çocuk ve erişkinde, ağız içi ağır travmalarda ve lokal anestezinin yetersiz kaldığı girişimlerde kullanılır” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz