Ana Sayfa Sağlık Covid-19 salgınına 2 haftalık ömür biçildi

Covid-19 salgınına 2 haftalık ömür biçildi

84
0

Covid-19 salgınının 2 haftada tamamen bitebileceğini söyleyen Göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Servet Kayhan sıkı önlem alınması gerektiğini vurguladı.

Tüm dünyada etkisini sürdüren, ölüm haberiyle gözler önüne serilen Covid-19 salgını için göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Servet Kayhan 2 haftalık ömür biçti. Göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Servet Kayhan ikinci dalga olarak gelmesi beklenen coronavirüsün sonbaharda griple karıştırılma ihtimaline de karşı da uyardı.

Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Servet Kayhan son günlerde yeniden artışa geçen Covid-19 vakalarını değerlendirdi. Göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Servet Kayhan Covid-19 salgınının tıpkı SARS ve MERS virüsü gibi mutasyona uğrayıp,  etkisini sürdürmeye devam ettiğini belirtti. Sonbaharda yaşanabilecek olağan grip vakalarının Covid-19 salgınıyla karıştırılabileceğini söyleyen Prof. Dr. Servet Kayhan vatandaşları grip aşısı olmaya davet etti. Son günlerde artan vaka sayısıyla da ilgili konuşan Prof. Dr. Servet Kayhan, kuralların gevşetilmemesi gerektiğini hatırlattı.

Aşı gerekli
Virüsün tamamen yok olması için aşı bulunması gerektiğini ısrarla vurgulayan Prof. Dr. Servet Kayhan: “Birincisi, virüs zararsız bir forma dönüşürse ortadan kaybolur ki biz henüz bunu görmedik. Fakat son zamanlarda gördüğümüz vakaların biraz farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz. Hastalık daha hafif seyrediyor, ölüm oranları biraz azalıyor. ARDS solunum yetmezliği tabloları ilk aylardakine göre daha az görülüyor. Yapılan aşı çalışmaları var ama henüz uygulamaya dönük en az 3-6 aylık bir süreye daha ihtiyaç var. Çünkü hayvan ve insan deneylerinin yapılması gerekiyor. Ayrıca aşı bulunsa bile tüm dünyaya yetecek aşı üretimi için de zamana ihtiyaç olacak” diye konuştu.


Spor yap, sağlıklı beslen, sigarayı bırak
Alkol, sigara, sağlıksız beslenme gibi unsurların kişinin bağışıklığını ciddi ölçüde etkilediğini söyleyen Prof. Dr. Servet Kayhan, virüse yakalanmayı en aza indirgemek için vatandaşları uyardı. Göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Servet Kayhan olası bir virüse yakalanma halinde, kolay atlatabilmek için sağlıklı beslenmeye, spor yapmaya, sigara vb. kötü alışkanları bırakmaya ve en önemlisi mevsimsel grip aşısı olmaya dikkat çekti.


Sonbaharda griple birlikte vaka sayılarında ciddi anlamda bir artış olabileceğini belirten Prof. Dr. Servet Kayhan: “Sonbahar döneminde influenza salgınları bekleniyor. Bu dönemde ortaya çıkacak yeni Koronavirüs salgınları yeniden gündemimizi meşgul edebilir. Burada toplumun bağışıklık kazanması diye bir şey söz konusu değil. Süreçleri öngöremediğimize göre bu konuda koruyucu önlemleri mutlaka devam ettirmemiz, kendimizi korumamız gerekiyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz