Ana Sayfa Gündem COVİD-19 için risk grupları

COVİD-19 için risk grupları

98
0

Coronavirüs salgını için düşük orta ve yüksek riskler gruplandırılarak, salgınla mücadele için nelere dikkat edilmesi gerektiği yetkililer tarafından vurgulandı.

Tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam eden ve ikinci dalga sinyallerinin verildiği Covid-19 salgını için yetkililer riskleri gruplandırdı. Pandemi döneminde nelere dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan yetkililer, tedbirleri elden bırakmama konusunda da uyardı.


Prof. Dr. Nevzat Artık ve Prof. Dr. Hamit Hancı tarafından belirlenen gruplar düşük risk, düşük orta risk, orta risk, yüksek orta risk ve yüksek risk olarak açıklandı. Coronovirüs sebebiyle artan vaka sayılarını azaltmaya yardımcı olması amacıyla hazırlanan risk grupları ise şu şekilde:

Düşük risk grubu
Yeni normalleşme sürecine girerken, posta ve kargo gönderimi açmak, restorandan eve sipariş vermek, araca yakıt almak, tenis oynamak, kamp yapmak gibi eylemlerin düşük risk grubunda olduğu saptandı. Hijyen kurallarına uyulursa her hangi bir bulaşmanın yaşanma ihtimalinin düşük olduğu açıklandı.

Düşük orta risk grubu
Market alışverişi, biriyle yürüyüş ve koşma, bisiklete binme, golf oynama, bir otelde 2 gece konaklama, doktor bekleme odasında beklemek, müze ve kütüphanelere gitme, restoranda açık havada yemek yeme, kalabalık şehir merkezinde yürümek, oyun bahçesinde 1 saat geçirmek gibi eylemlerin düşük orta risk grubunda olduğu belirlendi. Maske ve mesafe kurallarına uyulması gerektiği ise yine yetkililer tarafından hatırlatıldı.

Orta risk grubu
Vatandaşların sağlığı için orta risk grubuna dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen yetkililer, bir başkasının evinde yemek yeme, bahçede mangal yapmak, plaja gitmek, alışveriş merkezine gitmek, çocuğu okul, kreş veya kampa göndermek, bir ofis binasında bir hafta çalışmak, halka açık havuzda yüzmek, yaşlı birini evinde ziyaret etmek gibi eylemlerin bulaşma riskini artırdığını söyledi.


Yüksek orta risk grubu
Kuaföre gitmek, restoranda kapalı alanda yemek yeme, bir düğün veya cenazeye katılmak, uçakla seyahat etmek, basketbol oynamak, futbol oynamak, birine sarılmak ve tokalaşmak gibi aktivitelerin riskinin yüksek olduğunu açıklayan yetkililer, zorunlu olmadıkça bu tarz eylemlerde bulunulmaması gerektiğini söyledi.


Yüksek risk grubu
İnsan sağlığı açısından, açık büfede yemek yemek, jimnastik salonunda spor yapmak, lunaparka gitmek, tiyatro ve ya sinemaya gitmek, büyük bir konsere gitmek, stadyuma gitmek, 500 kişiden fazla kişinin olduğu ibadethaneye gitmek, bara gitmek gibi oldukça tehlikeli olduğunu belirten yetkililer bu tarz davranışlardan kesinlikle kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Yetkililer, kontrollü sosyal hayata devam edebilmemiz ve salgının önünün tamamen alınması için bu risk gruplarına dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz