Ana Sayfa Sağlık Chia tohumu nedir ne işe yarar

Chia tohumu nedir ne işe yarar

33
0

Küçük ama altın değerinde olan Chia tohumu diyet listelerinin başında gelmesiyle biliniyor.

Fiyatıyla dudak uçuklatan Chia tohumunun son dönemlerde popülerliği artarak, özellikle diyet yapanların listesinde başta yer alıyor. Zayıflamak isteyenlerin başlıca kullandığı besinlerden biri olan Chia tohumu aynı zamanda birçok yararıyla biliniyor.


Maya dilinde güç anlamına geliyor
Çok eski dönemlerden günümüze kadar uzanan bir tarihe sahip olmakla beraber, Antik Aztekler tarafından beri tüketilen küçük, dikdörtgen şekilli yağ tohumları olan bu bitkiler botanik olarak, nane ailesine aittir. Bilimsel ismi ise, salvia hispanica olarak bilinmekte olan, bitkinin tohumlarında da tek kelimeyle mucizeler gizli. Maya dilinde ‘güç’ anlamına gelen bitkiden, Aztek uygarlığının günde 1 kaşık yediği biliniyor. 24 saat tok tuttuğu söylenen Chia tohumu, o zamandan bu zamana etkisi giderek azalmış, daha az tüketilmiştir. İlk olarak Meksikalılar tarafından yetiştirilen bu bitki dünyaca ünlü diyetisyenler ve doktorlara göre sahip olduğu yüksek besin değerleri nedeniyle sağlıklı yiyecekler listesinin ilk sıralarına almaktadır. Chia (Salvia hispanica) küçük, yıllık, kuraklığa dayanıklı, çiçekli bir bitki olarak, kumlu bereketli topraklar altında iyi gelişen bu tohumlar beyaz, kahverengi ve siyah renkte olabilmektedir. Chia bitkisi tohumları çapı yaklaşık 1 mm boyutundadır ve minyatür barbunyalara benzemektedir.

Hastalıklara birebir: Chia
Chia tohumlarında bulunan nişasta ve karbonhidrat geleneksel diyetler ile karşılaştırıldığında yavaş yavaş salınır ve yemekten sonra kısa dalgalanmaya sebep olmaz. Bu nedenle, kan şekeri düzeyinde oynama olmayacağı için şeker hastaları için ideal olarak kabul edilmektedir. Kan akışı içindeki şekerlerin daha yavaş salınmasını sağlayarak şekerin uygun şekilde emilmesini desteklemektedir. Bu nedenle, insülin ihtiyacını azaltabildiğine inanılmaktadır.Chia tohumu balık türleri dışında omega-3 yağ asitleri açısından iyi bir kaynak olmakla beraber, Omega-3 yağ asitleri vücut tarafından gerekli esansiyel yağ asitleridir ve vücuttaki birçok fonksiyonları sağlamak için yardımcı olmaktadırlar.  Ayrıca, diğer yardımcı olduğu koşullar arasında artrit, osteoporoz, yaşla ilgili demans ve yorgunluk sıralanmaktadır.Chia tohumları kendi ağırlığının 10 katı sıvıyı emme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, sıvılarla beraber tükettiğinizde midede doygunluk hissi yaratarak kısa sürede başka bir şey yeme ihtiyacınızı durduracaktır. Chia tohumları güçlü antioksidanlar olarak hareket eden yararlı flavanoller ve diğer besinler açısından iyi bir kaynaktır. Bu besinler vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olmaktadır. İnflamasyon gibi kritik bir durum için çözüm olması pek çok sağlık sorunları ve rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz