Ana Sayfa Gündem Çeyiz parası nasıl alınır

Çeyiz parası nasıl alınır

84
0

Devlet tarafından evlenecek genç kızlara giderleri için verilen çeyiz parası ödemesi nedir, kimler alabilir, başvuru koşulları nelerdir, merak ettiğiniz her şey haberimizde.

Çeyiz yardımı ve ya diğer bir deyişle çeyiz parası devlet tarafından evlenecek genç kızlara sağlanan sosyal bir yardımdır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) yetim aylığı alan genç kızlar için çeyiz parası tutarı değişiklik göstermekle beraber, çeyiz yardımı alacak kişinin kız olması zorunludur.


Anne ve ya babanın vefatından dolayı verilen yetim aylığı erkek çocukları için belirli bir yaşa geldikten sonra kesilirken, kız çocukları için aynı durum geçerli değil. SGK’dan yetim ve ya ölüm aylığı alan kız çocukları evlendiği takdirde aylıkları kurum tarafından kesilir. Ancak kesilen aylığın 2 yıllık tutarı kadar, evlenecek kişiye halk arasında bilinen adıyla çeyiz parası verilir. Evlendiği tarihte ilgili kurumlara başvuru yapılması halinde, talep edilen çeyiz parası SGK tarafından ödenir. Buradaki önemli husus çeyiz yardımını yazılı olarak talep etmektir. SGK tarafından otomatik olarak ödenmez. Çeyiz yardımından faydalanmak isteyen kız çocukları belirli koşulları sağlamak kaydıyla çeyiz ödeneği alabilir. Çeyiz parası almanın kısaca şartları şu şekilde; anne ve ya babanın vefat etmiş olması, yetim aylığı alırken evlenmiş olmak, ilk evliliğini yapıyor olmak, SSK ve ya Bağ-kur’dan yararlanıyorsa, SGK Merkez Müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerinden başvuruda bulunmak. Çeyiz parası alabilmek için başvuru koşulları şöyle:

*Evlenme Ödeneği Talep Dilekçesi
*Eğer yapılan evlilik henüz nüfus kütüğüne işlenmediyse, evlilik cüzdanı gerekir.


2 kız kardeş varsa..
Evlenecek kız çocuklarına alınması gereken araç gereç ve ya giderler için ödenen çeyiz parası evde 2 kız kardeş olması durumunda farklı bir yol izlenir. Eğer yetim aylığı alan 2 kız kardeş varsa, birinin evlenerek çeyiz parası alması halinde, diğer kız kardeşe devlet tarafından verilen ölüm aylığı miktarı artacaktır.  Fakat SGK tarafından sağlanan yetim aylığı, çeyiz parası ödenmesinin bitiminde artış gösterecek. Şöyle ki, 01.01.2020 tarihinde yetim aylığı almaya devam ederken kişinin evlenmesi durumunda, geriye tek kalan diğer kız çocuğunun yetim aylığı 01.01.2022 tarihinde, artış gösterecektir.


Çeyiz parası ne kadar
Sadece kız çocuklarına ödenen çeyiz parası miktarı, yetim aylığına göre hesaplanmaktadır. Evlenecek kişiye 2 yıllık fiyat tutarında ödenen çeyiz parası, kız çocuğuna verilen aylığın 24 katı olarak ödenir. Örneğin 500 TL alan kız çocuğuna, 12 bin TL çeyiz parası verilir.


Kişilerin herhangi bir yaş sınırı olmamakla beraber, evlilik sonrası 5 yıl içinde talep edilmeyen çeyiz parası için haklarını kaybetmiş sayılırlar. Dul kişiler ve anne ve ya babasını kaybetmiş erkekler bu yardımdan faylanamaz. Çeyiz parasının her hangi bir geri ödemesi yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz