Ana Sayfa Sağlık Bulimia Nervoza hastalığı nedir

Bulimia Nervoza hastalığı nedir

37
0

Ünlü Youtuber Duygu Özaslan Bulimia Nervoza hastalığıyla mücadele ettiğini açıkladı. Bulimia Nervoza nedir, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir

Son günlerde kilolarıyla gündeme gelen Youtuber Duygu Özaslan, bulimia nevroza hastalığı olduğunu belirterek, yayınladığı video ile hastalığı atlatmaya çalıştığını anlattı.

Psikolojik olarak ortaya çıkan Bulimia Nervoza, kişinin yeme nöbetleri geçirmesine sebep olur ve kişi bir anda normal bir insanın yiyebileceğinden fazla gıda tüketir. Yemek yeme atakları geçiren kişi, yedikten sonra suçluluk hisseder ve bilinçli olarak kendini kusturmaya çalışır. Her seferinde tıkanırcasına yemek yeme, yeme kontrolünün olmaması, kilo almamak için bilinçli bir şekilde kusma, sosyal hayattan uzak kalma, yoğun egzersiz yapma, bilinçsiz ilaç kullanımı gibi eylemler hastalığın tanı ölçütlerinden. Bütün bunların yanı sıra, vücut ağırlığının sürekli değişmesi, parmaklarda yara, boğazda yara (kusmaktan kaynaklı), depresyon ve anksiyete de hastalığın belirtileri olarak ortaya çıkar.

Kontrolsüzlük
Hastalık belirtileri gösteren kişinin asıl büyük problemi, yeme nöbeti geçirdiği esnada kendini kontrol edememesidir. Psikolojik bir hastalık olan Bulimia Nevroza, genelde hasta yalnızken şiddetli yeme isteğiyle ortaya çıkar ve kişi kendini kontrol edemeyerek, hızlı bir şekilde gıda tüketir. Yeme – çıkarma eylemi kişinin psikolojisini olumsuz etkileyeceğinden, hasta yedikten sonra çıkarıp rahatlayacağını düşünerek daha fazla yemeye ve çıkarmaya devam eder, bir nevi kısır döngüye girmiş olur.


Tedavi edilebilir
Anoreksiya hastalığını andıran Bulimia Nevroza’nın tedavi edilmesi diğer yemek bozukluklarına göre daha kolay tedavi edilebilir. Erken dönem tanı konularak bilişsel davranışçı terapi ve ilaçla tedavi ile birlikte hastalık iyileştirilebilir. Bulimia Nevroza hastalığınız olup olmadığı anlamak için kendinize şu soruları sorun:

-Vücut görünüşünüz ve kilonuza karşı takıntılı mısınız?
-Yiyecekler ve diyetler hayatınızda büyük bir öneme mi sahip?
-Yemeye başladığınızda kendinizi durduramayacağınızı düşünüyor ve korkuyor musunuz?
-Daha önce hiç kendinizi rahatsız hissedene kadar çok yediniz mi?
-Yedikten sonra suçluluk, utanç ve/veya depresif hissediyor musunuz?
-Kilonuzu kontrol etmek için kusma ya da müshil ilaçlarından kullanıyor musunuz?


Erken teşhis konulursa tedavisi mümkün olan bu hastalık, ileri dönemler vücutta büyük hasarlar bırakır, psikolojik bir saplantı haline gelebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz