Ana Sayfa Teknoloji Bebekler için ‘akıllı bez’

Bebekler için ‘akıllı bez’

82
0

İstanbul Üniversitesi tarafından üniversite-sanayi işbirliğiyle geliştirilen akıllı bez sayesinde anneler için yeni bir dönem başlıyor.

Bebeklerin sağlığını korumak için İstanbul Üniversitesi tarafından üniversite-sanayi ortaklığı ile geliştirilen bebek bezleri, bebekler ve anneler için yeni bir devrin başlamasına start verecek.

Nesnelerin interneti konseptinde en son geliştirilen ürün akıllı bebek bezi oldu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa ve özel bir firma ile üniversite-sanayi işbirliğinde üretilen bebek bezi anne ve çocukların hayatında yeni bir sayfa açıyor. Özel üretilen sensörleri sayesinde tahlile gerek kalmadan bebeğin idrar yolu enfeksiyonunun olup olmadığını, telefona bildirim olarak gönderen bez anne ve babaların hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor. Özel firma CEO’su Endüstri Mühendisi Özcan Arkan kendi başına gelen olaydan yola çıkarak akıllı bebek bezi fikrini geliştirdiklerini söyleyerek, toplantıda ürünün tanıtımını yaptı. Bebeklerin sağlığını ön planda tutmayı amaçlayan Endüstri Mühendisi Özcan Arkan: “Hastane sürecinde idrarın insan sağlığı hakkında fikir veren önemli bir materyal olduğunu anladık. Çocuklar derdini anlatamıyor. Biz ‘bebek bezi üreticisi olarak o idrarı analiz edip bu tip rahatsızlıkları bildirebilir miyiz?’ sorularıyla çalışmalarımız başladı” dedi.


Özel solüsyonu sayesinde ön tarama yapıyor
Geliştirilen akıllı bebek bezinin özel solüsyonu sayesinde bebekler için ön tarama yaparak, erken tanı koyarak hızlı teşhis ve tedavi için yardımcı oluyor. Ürün geliştirilmesine katkı sağlayan bir bilim kadını ve anne olarak konuşan Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Balcı Ekmekçi: “Kendi adıma çok mutluyum. Ben de bir anneyim. Bunun toplumsal bir ihtiyaçtan yola çıkarak üretildiğinin altını çizmek istiyorum. Bakteriyel kaynaklı idrar yolu enfeksiyonunun ön tanısını koymak anneler için çok büyük bir işkence. Çünkü idrarı toplamak çok zor. Bununla evde kendi doğal ortamında hali hazırda kullandığınız bebek bezini kullanarak bir ön tarama yapıyorsunuz. Kesinliği çok yüksek olan bir şey. Eğer pozitifse yani pembeyse diğer test sonuçları da pozitif çıkacaktır” dedi.


İlerleyen günlerde üniversite-sanayi iş ortalığıyla yaşlılar için yeni bir ürün çıkaracakları müjdesini veren İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın: “Yakında yeni ürünler çıkaracağımızın da müjdesini vermek istiyorum. Bunlardan biri yaşlı bezleriyle ilgili olan bir çalışma. Onlarda enfeksiyon ciddi bir sorun. Bununla ilgili bir ürün de yakında çıkacak” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz