Ana Sayfa Spor Bazı maçları TRT’de yayınlasın

Bazı maçları TRT’de yayınlasın

37
0

Korona virüs pandemisi nedeniyle yayıncı kuruluş ile kulüpler arasında yaşanan mali kriz, bu kez farklı bir noktaya ulaştı.

Süper Lig ekipleri ile yayıncı kuruluş arasındaki ücret kapışması farklı bir boyuta taşındı. Digiturk yetkilileri, 1.7 milyar TL’lik tekliften vazgeçtiklerini ve sözleşmeyi bu şartlarda 3 yıl uzatmayı teklif ederken, Süper Lig takımları maç sayısı arttığı için bazı mücadelelerin TRT’de yayınlanmasını önerdi. Buna göre yayıncı kuruluş, daha önce sunduğu 1.7 milyar TL’lik tekliften vazgeçti ve istedikleri şartlarda sözleşmeyi 3 yıl uzatma teklifinde bulundu. Süper Lig kulüpleri ise artan maç sayısı nedeniyle bazı maçların TRT’den yayınlanmasını önerdi ve önümüzdeki 2 yılın ücretinin konuşmasını, 2016’da yapılan sözleşmede yazdığı gibi 500 milyon dolar üzerinden yapacaklarını belirtti.

İşte Tahir Kum’un yazısı;
TFF-Digitürk-Kulüpler Birliği üçlüsü önceki gün tekrar bir araya geldi.TFF Başkanı Nihat Özdemir ve kurmayları ile yayıncı kuruluş yetkililerinin katılımıyla başlayan toplantıya, daha sonra Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil ile başkan yardımcıları Mecnun Otyakmaz ve Hasan Çavuşoğlu da katıldı.

Digitürk’ün toplantıda ortaya koyduğu 4 talep ve projeler kısaca şöyle;

1- Bundan sonra bütün ödemelerimizi ABD Doları yerine TL üzerinden yapmak istiyoruz.
2- Süper Lig’in 21 takıma çıkarılması, bize fayda değil zarar verir. Her hafta yayınlanacak maç sayısının 9’dan 10’a çıkması ve ligin uzaması ekstra maliyet getireceği için, daha önce sunduğumuz yıllık 1.7 milyar TL’lik tekliften vazgeçtik.
3- Eğer istediğimiz şartlarda anlaşma yapabilirsek, yayın sözleşmesini 3 yıl uzatmak istiyoruz.
4- Yayın ücretinin bu sezondan kalan 187.5 milyon TL’lik bölümünü hafta sonuna dek ödeyeceğiz

“PAZARLIĞI 500 MİLYON DOLAR ÜZERİNDEN YAPACAĞIZ”
Yayıncı kuruluşun bu önerilerine karşın Kulüpler Birliği cephesi bakın ne cevap verdi?

“2016’da sizinle yıllık 500 milyon dolar üzerinden anlaşma yapıldı. Daha sonra ‘Maliyetleri karşılayamıyoruz’ dediğiniz için 2019 Ağustos’unda yüzde 13’lük indirim yaptık. Bu da yetmedi; pandemi sürecinde yeni bir indirim istediniz, onu da kabul ettik. Bu indirimler geçen yıla mahsustu. Önümüzdeki 2 yılın ücretini 2016’da imzaladığınız sözleşmede yer alan 500 milyon dolar üzerinden konuşacağız.”

“MAÇLARIN 1 YA DA 2’SİNİ TRT’DEN YAYINLAYALIM”
Toplantıda, maç sayısının artmasının maliyetleri artıracağından yakınan Digitürk’e şöyle bir formül sunuldu:1- Her hafta oynanacak 10 maçın tamamını yayınlamayın; karşılaşmaların 1 ya da 2’sini TRT’den yayınlatalım. TFF 1. Lig’in yayınından da memnun olmadığınızı biliyoruz; o maçları da TRT ile görüşüp onlara verelim.2- Süper Lig’in isim hakkını satıp gelir elde edelim.3- Maç sayısı artacağı için spor Toto’dan ekstra para talebinde bulunalım.

Toplantı sonunda taraflar önümüzdeki salı günü yeniden görüşmek üzere sözleşti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz