Ana Sayfa Gündem Ayasofya’nın kedisi Gli’den mesaj var

Ayasofya’nın kedisi Gli’den mesaj var

33
0

Kedi ve köpek gibi küçük ırk evcil hayvanlara şiddetin arttığı bu dönemde Ayasofya’nın sembolü haline gelen kedi Gli’nin sağlığı tehlikeye girdi.

Son günlerde müzeden camiye dönüştürülmesi ve 24 Temmuz’da ibadete açılmasıyla gündeme oturan Ayasofya halkımız tarafından çok fazla ilgi görüyor. Gün geçtikçe daha fazla ziyaretçi akınına uğrayan Ayasofya Camii’nin sembolü haline gelen sevimli kedi Gli’nin sağlığı tehlikeye girince, sevenlerine mesaj yolladı.

86 yıl aradan sonra ibadete açılan Ayasofya Cami’de ilk namaz geçtiğimiz hafta 24 Temmuz Cuma günü kılınmıştı. Cuma namazının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ayasofya’nın 7/24 açık olacağını duyurdu. Vatandaşların akın ettiği Ayasofya Cami’sinin sembolü haline gelen kedi Gli ziyarete gelenler tarafından büyük ilgi gördü. Ayasofya Cami’de namaz kılmak ve görmek için gelen ziyaretçi akınının Gli’yi tehlikeye attığını duyuran yetkililer Gli’nin Instagram hesabı üzerinden açıklama yaptı. Sevimli kedi Gli’nin adına açılan “hagiasophiacat” isimli Instagram hesabından yayınlanan mesajda şu ifadelere yer verildi: “Sevgili arkadaşlar, hepinize merhaba. Gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim ama ben 16 yaşında, yaşlı bir kediyim. Yani bu insan yaşıyla 81 yaşına denk geliyor. Kalbim eskisi kadar kuvvetli değil.”


“Maskesiz bana yaklaşma”
Ziyaretçi akınına uğrayan ve büyük ölçüde ilgi görünce sağlığı tehlikeye giren kedi Gli adına İnstagram üzerinden uyarı yapılan bir açıklama paylaşıldı. Ayasofya Cami’nin sembolü haline gelen ve ‘Beni gerçekten seviyor musun’ sorusu ile takipçilerine seslenen Gli isteklerini şu sözlerle ifade etti:

* Flaşsız ve uzaktan fotoğraf çek.
* Bana dışarıdan mama getirme. Çünkü benim mamam özel diyet maması.
* Bana getirdiğin mamaları benim için hayır yap. Sokak hayvanlarına bağışla.
* Maskesiz bana yaklaşma.
* Çok sev, çok sevil.
İmza Gli
Hepinize pati dolusu sevgiler”

Ayasofya ile ilgili en son ne olmuştu
Danıştay 10. Dairesi 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal edilmesiyle camiden müzeye dönüştürülen Ayasofya geçtiğimiz günlerde yeniden ibadete açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat yakından inceleme yaptığı ve yürüttüğü süreç büyük heyecanla beklenmişti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya’nın Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek 24 Temmuzda ibadete açılmasına yönelik Cumhurbaşkanlığı Kararını “hayırlı olsun” mesajıyla paylaşmıştı. Müslümanlar tarafından en sembolik mekanlardan biri olarak görülen Ayasofya, ilk etapta Ortodoks Hristiyanlar için bir manastır olarak inşa edilmişti. Ancak 86 yıl sonra bugün kılınacak Cuma namazıyla kapılarını vatandaşlar için ibadete açan Ayasofya Camisi’nde ilk namaz 24 Temmuz Cuma günü kılındı. Ayasofya Cami-i Şerif’inde 86 yıl aradan sonra namaz 24 Temmuz Cuma günü kılınan cuma namazı öncesi sala ve tekbirlerle başlayan programda, Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı.

Yaklaşan Kurban bayramının cumaya denk gelmesi nedeniyle bayram namazının da Ayasofya’da kılınması bekleniyor. Konuyla ilgili resmi bir açıklamanın ilerleyen günlerde gelmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz