Ana Sayfa Ekonomi Annelere destek yine devletten geldi

Annelere destek yine devletten geldi

23
0

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çalışan anneler’e sosyal yardım yapılacağını açıkladı.

Sosyal bir devlet olma görevini üstlenen Türkiye Cumhuriyeti yardım ve desteklere devam ediyor. Geçimini sağlamakta güçlük çeken ve çalışmak zorunda kalan annelere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardımlar devam ediyor.


Çalışan annelere destek
Sosyal devlet misyonu ışığında politikalar yürüten Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan gelen açıklamaya göre, Avrupa Birliği ile ortaklaşa finanse edilerek, Sosyal Güvenlik Kurumu’nca Ankara, İstanbul ve İzmir’de hayata geçirilen ‘Eğitimli Çocuk Bakıcıların Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’ ile ayrıca özel gereksinimli çocuğu olan annelere 50 euro artırımlı (350 euro) ödeme yapılarak destek vereceğini bildirdi. Projeye ilişkin detayları paylaşan Bakan Selçuk, “Sigortalı çalış, sigortalı eğitimli bakıcı çalıştır” sloganıyla 2019 yılında başlayan Projeden halen 0-24 aylık çocuğu olan 4/a statüsünde sigortalı çalışan annelerimiz yararlanabilmektedir. Projeden yararlanmak isteyen annelerimiz internet üzerinden başvuru yapabilirler” dedi.

Kademeli olarak artırılacak
Projenin amacının, kadınların kayıtlı istihdamını desteklemek ve aile-iş yaşamı dengesini güçlendirmek olduğunu belirten Selçuk, bakanlık olarak aile birliğini korumayı ve güçlendirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Söz konusu projeye başvuruların devam ettiğini belirten Bakan Selçuk, desteklerin önümüzdeki yıllarda kademeli artırılarak, 2021 yılında 325 euro 2022 yılı için de 350 euro olacağının mesajını verdi. Proje kapsamında bakıcı desteğine, Ankara, İstanbul ve İzmir’de ikamet etmeleri, başvuru tarihi itibarıyla 0-2 yaş aralığında çocuk sahibi olan 4/A’lı çalışan annelerin başvurabildiği bildirildi. Projede sigorta yaptırılan 0-36 yaş çocuk bakımı konusunda eğitim almış bir bakıcıdan hizmet alınması şart koşuluyor. Anneanne, babaanne dışındaki teyze, hala, yenge, kuzen gibi diğer kadın akrabalar da sigortaları yaptırılarak bakıcı olarak çalıştırılabilecek.

Online başvuru yapılabilecek
Çocuğun 36 aylık olana kadar ve en fazla 32 ay süreyle destekten faydalanabilecek projeyle ilgili şartlarının uygun olması halinde destekten yararlanmak isteyenlerin, e-devlet şifresi ile ilgili internet sitelerinden başvurularını yapabileceği bildirildi. Başvurular E-Devlet üzerinden yapılacak. Bugün itibariyle E-Devlet üzerinden başvurular 2020 yılı için yeniden başladı. Ayrıca destekten yararlanacak anneler 0-60 ay aralığında çocuğunu proje uygulama illerindeki Milli Eğitim Bakanlığı ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı anaokulu, kreş ve gündüz bakımevine düzenli olarak göndermeniz gerekmektedir.

Kaç kişi yararlanabilecek
Şu an için duyurulan ödemelerde, İstanbul’da 3250 anne, Ankara’da 1500 Anne, İzmir’de 1500 Anne, Antalya’da 1500 anne, Bursa’da 1250 anne ve Malatya’da 750 Annenin yanı sıra 2020’de Elazığ’da 500 anne yararlanabilecek. Toplam 10.250 Anne 650 TL yardımdan yararlanabilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz